Autor Tema: Mjerna oprema  (Posjeta: 6134 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
Mjerna oprema
« u: Veljača 08, 2015, 02:39:13 poslijepodne »
Obzirom da dosta ljudi nema potrebu koristiti se vrlo preciznom opremom mozemo u ovoj temi prodiskutirati o određenim stvarčicama koje Vam uveliko mogu pomoći pri mjerenju a isto tako probližiti Vam neke sitnice vezane za mjerenje...

Ja ću Vam skrenuti pozornost na onu opremu koju koristim u radionici:

Dial Test Indicator
Ovo bi Vam svima moglo jako pomoći u koliko imate želje i volje da svoju radnu površinu imate uvijek centriranu i ravnu te da nemate problema u visinama radne ploće u odnosu na diznu.

Ja koristim Compaq indikator koji je u podjelama .0001" što bi u prijevodu znaćilo da reagira na pomak od 0.0025 mm. Kalibracijom radne površine tako dobijem preciznost i bez pretjerane skromnosti puštanje printa nema nikakvog Vašeg podešavanja i gledanja hoće li Vaša dizna udariti u radnu površinu ili biti pre visoka. Naravno uz napomenu da  vam prekidac odradjuje onako kako bi trebao odradjivati.

U koliko Vas zanima na koji nacin to radi javite pa cu Vam snimiti jedan video ...

Postoji jos i Drop Indikator kojeg mozete isto instalirati na nosac Vaseg stroja i nivelirati radnu povrsinu ali on mi nije toliko pouzdan da bi ga preporucio. Postoji osnovna razlika u odnosu na Dial Test Indikator a to je da on mjeri dubinu tj pritisak visine a ako cemo ga voziti po ploci postoji mogucnost drapanja po ploci, iskrivljenje ticala te trganje samog indikatora.

Pomična mjerka, šubler ili Caliper
Ja koristim od Mitutoya sa preciznoscu mjerenja od .0005" ili 0.127 mm a koliko Vam je to važno prosudite sami ..

Za prekidac Z osi koristim drop gage (mozete isto to napraviti sa drop indikatorom) isto od Mitutoya
tocnoscu od 0.127 mm

To su neki od po meni osnovne opreme za rad sa 3D printerom. Kvaliteta mjerne opreme = kvaliteta izvedbe.

E sad, istina radim u takvoj firmi gdje mi je to sve dopusteno i imam tu opremu a ako cemo traziti po cjenovnicima i ebay-u vrijednost ovoga sto sam naveo je oko 10 000 kn sto bi rekli ko je tu lud no zasigurno Vam je mjerna oprema potrebna pa makar i ona sa placa ili od kineza. Radim u firmi na poziciji kontrola kvalitete gdje se tocnost napravljenog proizvoda mjeri u 4 mikrona tako da nije cudo sto imam tu opremu na raspolaganju.

Što se tiće reverse ingineringa tj proizvoda kojeg treba izmjeriti i po izmjerama napraviti isto dimenzijski kvalitetan proizvod tu koristim uz standardnu gore navedenu opremu jos drop indikatore na drugacijoj radnoj povrsini da sad ne navodim more slika te manualnog i automatskog CMM-a mogu izmjeriti apsolutno sve pa isto tako pruzam i te usluge uz svoje 3D printanje ali ovo nije mjesto na kojem bi se reklamirao ... U svakom slucaju gore navedena oprema trebala bi biti sastavni dio svakog vlasnika 3D printera u koliko želi ozbiljno zagrebati u područje kvalitetnih pružanja usluga te izrade prototipova ili zamjenskih dijelova nekog stroja + odlično baratanje trigonometrijom ako se recimo ne koriste strojevi koje rijetko ko posjeduje u hrvatskoj a kamo li neko ko se bavi više manje hobiom u slobodno vrijeme.

Zaključak bez kvalitetne mjerne opreme nema ni kvalitetno obavljenog posla ...

Nadam se da ste zadovoljni sa opisom ;)
LP

NAPOMENA:
0.127mm je u prijevodu 0.00127 cm da ne pocnete grebati po povrsini i da vam bude jasna podjela ;)

« Zadnja izmjena: Veljača 08, 2015, 02:41:56 poslijepodne od Ivan Gloc »

MyPrototips

• Gost
Odg: Mjerna oprema
« Odgovori #1 u: Veljača 08, 2015, 04:15:04 poslijepodne »
Da, instrumenti od kojih raste apetit...

No, kao i sam kažeš, skupi su.....

Čak i pomično mjerilo, najjeftinije mislim da je u klasi stotinjak (ili nekoliko stotina) kuna....

Kada me malo prođe gužva sa tokarilicom, napravit ću pa testiraj moje beskontaktne... IR, UltraSound, reakcija na metal (bakar je na grijačoj plohi),  te magnetni (osjeti sve, radi na principu radara)....

Imam ih, isprobao, tako da mi ne treba servo plus prekidač, no samo sam ih isprobao kao prekidač (auto niveliranje), tj nisam se bavio mjerenjem, a to ću trebati kada tokarilica bude radila, za razna centriranja isl....

Jer, tu trebam napraviti kontroler, koji će na displayu pisati udaljenost (slično rade i mali robotići, usisivači-roboti etc etc), takođe i radar, mjeri dva puta, te računa udaljenost te tako i brzinu kretanja auta...

Procjena, mislim da će točnost biti veličine stotinke, sasvim zadovoljavajuće...

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #2 u: Veljača 27, 2015, 04:49:18 prijepodne »
Ovo je moja mjerna oprema, jednostavno a funkcionalno :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
LP, Chris

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #3 u: Veljača 27, 2015, 05:23:25 prijepodne »
Ovo je moja mjerna oprema, jednostavno a funkcionalno :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eto, samo treba ideja....

Od pomičnog mjerila, zamjena za skupocjeni mislim da se zove komparator isl (dial test indikator), onaj sat koji kada vrtiš osovino pokazuje odstupanje....

Ma 3d print nije za preciznu mehaniku (tisućinke) pa je i takvo što super (moj pokazuje na stotinku...)....

Pa se lako jedan instrument koristi za deset raznih stvari...

Lijepo....

Ivane, napredujem sa SW, ne bavim se reviše .stl u .sldprt, samo usput, ali ima napretka, uspjet ću...

nego si crtam nove dijelove za tokarilicu, pošto mi se ne poklapa sve kako treba, jer sam stavio veliku glavu, pa nosač noževa, te mi je vrh noža 2mm previsok, stolić X za noževe premalen (i preslab), sam nosač, onaj utor za nož sa tri vijka nema dobar otvor a i pukne (original je otvoren sa jedne strane, pa pukne kada zategnem, radim isto, ali zatvoreni)....

Najvažnije, učim....

« Zadnja izmjena: Veljača 27, 2015, 05:24:57 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #4 u: Veljača 27, 2015, 08:47:51 prijepodne »
OK to bi bio klasicni dubinomjer i to koristis predpostavljam samo na samom printeru.

Opet cu reci da rijetko ko moze navedenu opremu priskrbiti jer je oprema skupa ali ono najosnovnije bi trebali imati dostupnopa cak i jeftine izvedbe mjernih uredjaja ... naravno ovisi i o preciznosti proizvoda koje zelite ili treba biti ...
e sad opet se vracam zasto to kazem ??
Sjecate se posta od http://www.dks-media.net/3dforum/index.php?topic=78.0
Koncentricnost komada bila je .0007" (0,01778 mm) van dozovoljenih odstupanja i komad / model / dio (nazovite ga kako hocete) nije prosao kvalifikaciju te je ostao na polici jer nisu zadovoljeni uvijeti koje je narucitelj trazio ...

Sjetite se i prve recenice Gorana koji je komentirao:
"Savršeno dobar printer, skoro pa bi se reklo da su podatci netočni,..." koliko god on bio tzv savrseni printer isprintani model nije zadovoljavao uvijete zato opet napominjem ako idete u neki posao i to nije hobi 3D print za svoje kucne hirove nabavite si mjernu opremu koja je adekvatna vasim potrebama ;)
LP zelim

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #5 u: Veljača 27, 2015, 09:56:13 prijepodne »
OK to bi bio klasicni dubinomjer i to koristis predpostavljam samo na samom printeru.

Opet cu reci da rijetko ko moze navedenu opremu priskrbiti jer je oprema skupa ali ono najosnovnije bi trebali imati dostupnopa cak i jeftine izvedbe mjernih uredjaja ... naravno ovisi i o preciznosti proizvoda koje zelite ili treba biti ...
e sad opet se vracam zasto to kazem ??
Sjecate se posta od http://www.dks-media.net/3dforum/index.php?topic=78.0
Koncentricnost komada bila je .0007" (0,01778 mm) van dozovoljenih odstupanja i komad / model / dio (nazovite ga kako hocete) nije prosao kvalifikaciju te je ostao na polici jer nisu zadovoljeni uvijeti koje je narucitelj trazio ...

Sjetite se i prve recenice Gorana koji je komentirao:
"Savršeno dobar printer, skoro pa bi se reklo da su podatci netočni,..." koliko god on bio tzv savrseni printer isprintani model nije zadovoljavao uvijete zato opet napominjem ako idete u neki posao i to nije hobi 3D print za svoje kucne hirove nabavite si mjernu opremu koja je adekvatna vasim potrebama ;)
LP zelim

Ivane, u potpunosti se slažem s Tobom....

Ali i sa mojom citiranom rečenicom i postom....

Jer, to je samo prototip modela, koji se dalje treba obraditi....

Ako se ide na preciznosti koje su potrebne u Tvojoj firmi (i takvim tvrtkama), nema tog printera niti stroja koji će to sam napraviti, 'u grubo'.....

Jer, 3d print je prije blizak izradi predmeta iz kalupa (a oni se dodatno obrađuju)....

Takođe, ako se na tokarilici napravi savršena piksa od bronce za neki ležaj, kada se upreša (radilica, klipnjača etc etc), tada je potrebno ponovo dodatno doraditi....

No, te preciznosti i dijelovi prelaze potrebe pojedinaca....

Jer, za to su potrebni laboratoriji, sa 99% kontroliranom temp, vlagom, nema prašine etc...

Sama promjena temp utječe na veličinu, zato sam i napomenuo savršena preciznost....

Printaj neki valjak, te prati kako je dolje uži nego gdje se printa (razlika temp)....

No, iako se slažemo, mislim da za to niti imamo pare niti potrebe za te preciznosti... ali, daj Bože da netko uspije....

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #6 u: Veljača 27, 2015, 10:07:29 prijepodne »
Naigrao sam se sa tim komadom nebi li ga doveo do one granice da bude prihvatljiv jer odstupanje od .0007" je vrlo vrlo sitno no dobio sam ga daljnjom obradom .. Sve to stoji sto ti kazes jer i sam radim u temperaturno kontroliranoj prostoriji sa 2 klime gdje je temp strogo odrzavana od min 20 do 23 stupnja max.

Ugl da ne zujimo i filozofiramo lijepo pise : "opet napominjem ako idete u neki posao i to nije hobi 3D print za svoje kucne hirove nabavite si mjernu opremu koja je adekvatna vasim potrebama" ;)

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #7 u: Veljača 27, 2015, 10:38:56 prijepodne »
Naigrao sam se sa tim komadom nebi li ga doveo do one granice da bude prihvatljiv jer odstupanje od .0007" je vrlo vrlo sitno no dobio sam ga daljnjom obradom .. Sve to stoji sto ti kazes jer i sam radim u temperaturno kontroliranoj prostoriji sa 2 klime gdje je temp strogo odrzavana od min 20 do 23 stupnja max.

Ugl da ne zujimo i filozofiramo lijepo pise : "opet napominjem ako idete u neki posao i to nije hobi 3D print za svoje kucne hirove nabavite si mjernu opremu koja je adekvatna vasim potrebama" ;)

Ma naravno....

Čak je razlika u 3d printerima, da li da imaš za izradu figurica ili pak kao Kristijan za leteće modele....

Već su tu velike razlike.....

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #8 u: Ožujak 04, 2015, 01:51:03 poslijepodne »
Evo nova mjerna oprema za leveliranje na putu sa  bangood-a

LP, Chris

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #9 u: Ožujak 04, 2015, 01:53:00 poslijepodne »
LP, Chris

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #10 u: Ožujak 04, 2015, 01:56:17 poslijepodne »
Hm da ... imam losa iskustva sa takvom kikiriki opremom ... ali koliko ce trebati mislim da ce biti OK i zadovoljavajuce ...
Sretno ;)

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #11 u: Ožujak 04, 2015, 04:08:13 poslijepodne »
Pa iskreno niti ne brinem (barem ne za te novce)...vjerujem da ce mi biti dobar - buduci da imam kikiriki printer, a i ne namjeravam njime atome mjerit
LP, Chris

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #12 u: Ožujak 04, 2015, 04:13:33 poslijepodne »
Pa iskreno niti ne brinem (barem ne za te novce)...vjerujem da ce mi biti dobar - buduci da imam kikiriki printer, a i ne namjeravam njime atome mjerit

Da, za te novce je ok...

Ako i ne pokazuje dobro iz prve, ide se kod profesionalca, pa se usoredi, pa znaš da li i koliko ima tolerancije, pa je ručno računaš....

Kod nas isti taj kikiriki sigurno je pet do deset puta skuplji,  možda (sigurno) lošije kvalitete

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #13 u: Ožujak 04, 2015, 04:18:51 poslijepodne »
Pa upravo zato sam i stavio link - nie puno ali vjerujem da moze puno pomoci!!
Pa da zavrsim sa mjerenjem - papirom!!  8)
LP, Chris

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #14 u: Ožujak 04, 2015, 04:50:10 poslijepodne »
Ma gle, uopće ne sumnjam da ce izvrsno služiti svrsi još kad se pravilno koristi oprema radni vijek je duži. Za naše potrebe ovo je odlična cijena za dobiveni proizvod

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

Flag Counter