Autor Tema: 3d skeniranje / uvod  (Posjeta: 1469 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

• Gost
3d skeniranje / uvod
« u: Svibanj 18, 2015, 10:56:03 prijepodne »
Tako, došao i taj trenutak za početak ozbiljnog korištenja 3d tehnologije,  objedinjujući zamisao, skicu, crtanje, modeliranmje, skeniranje, printanje..... bilo kojom tehnikom....

3d skeniranje veoma je korisno za razne restauracije, izradu replika nekih modela, dijelova....

Reverznim inžinjeringom koristeći tu tehnologiju moguće je otkriti zašto je neki dio puknuo, kako je došlo do neke katastrofe, ndomjestiti neki dio i/ili čak organ u ljudskome tijelu (veoma mnogo se koristi u stomatologiji za izradu proteza, u estetskoj kirurgiji da se skeniran neki nedostatak, te sa programima na računalu vidi kako je moguće promijeniti izgled...)...

Neću previše nabrajati, no mislim da koga to zanima, ima već u ovih par rečenica odskočnu dasku za daljnje proučavanje....

Postoje razne metode, razlikuju se najčešće samo po izvoru nekog signala koji je usmjeren prema dijelu za skeniranje te prijemnog dijela....

Kao predajnici, najčešće se koristilinijski laser, ali koriste se takođe ultra-zvuk, obična linija jakog bijelog svjetla, šablone, radio valovi, infra crveno zračenje (ljudskom oku nevidljivo, npr daljinski upravljač za TV)....

Kao prijemnik, najčešće kamera, u drugim slučajevima kompatibilan prijemnik (radio valovi- prijemnik radar, ultrazvuk, prijemnik za ultrazvuk, infra crveni prijemnik za IR..)                                                                                         
Takođe, radi se i sa samo kamerom, no, pošto je prašina u zraku, dobiju se manje kvalitetne slike, naročito ako se radi o veoma malim predmetima....

Takođe, moguće je sa sniljenog filma i/ili 20-30 slika (da, 2d slika npr .jpg, .bmp) takođe napraviti rekonstrukciju objekta, te ga naknadno isprintati sa 3d printerom, CNC mašinom....

3d skeniranje je čarolija za sebe, veoma jako sredstvo za stvaranje ovisnosti o ulasku u treću dimenziju (ljudsko oko sa mozgom vidi sam dvije dimenzije, lijevo i desno, a samo prepostavlja kako je malo dalje i/ili bliže)...

No, koristeći ovu tehniku, može se uću u dubine svega i svačega...

Pogledi na YouTube pod 3d skeniranje, i/ili slike, mogu 50% dočarati kako je to naspram kada to osoba zaista posjeduje...

U ovoj rubrici biti će obrađene SVE tehnike, čak i one koje trenutno NISU dostupne u javnost, jer se radi u tajnosti, jednu svoju tehniku ću svima javno predstaviti i pokloniti SVIMA, besplatno....

No, naveo sam u prošloj  objavi, opisivat ću od NULTOG koraka pa do nasuvremenije tehnike (SLS,  StructuredLightScanning tj specijalnom grafikom svjetlećim linijama prelaska preko objekta dobiti 99% vjernu kopiju u 3d tehnici)....

Osnova je WEB kamera i veoma jaka što tanja ravna linija (zato laser, no može se napraviti sa jakim svjetlom, ispred žarulčje stavi se karton sa prorezom tanke linije)....

U petogodišnje istraživanje potrošio sam desetke puta više novaca i vremena nego za 3d print, pa ću zato započeti sa opisom izrade mehanike i koje uređaje koristiti sa utroškom minimalnog vremena i novaca...

Ako koga dalje interesira, slijedit će do granica kako kome odgovara....

Gotovi kompleti, najjednostavniji su reda nekoliko stotina eura, no, prvi opisani LASER skener potrebno je par sati rada i stotinjak kuna....

Zato, mnogi koji pogledaju takve videe, pa nađu programe, odustaju jer su cijene ogromne....

Ali, tu ne treba odustati, jer se radi zaista o malom iznosu novaca i vremena, a SVE se može nabaviti veoma jednostavno i brzo....

Redoslijed projekta će biti otprilike:

-najjeftiniji, brzo rađen komplet, cijena cca 100kn, ručno skeniranje
  -dodavanje mehanike za upravljanje laserom (zbog brzine, točnosti, jednostavnijeg i lakšeg rukovanja, dodatak od cca 100-200kn)....
  -dodavanje mehanike i kontrolera za potpuno automatsko skeniranje objekata visine do 500mm, promjera 300mm, težine 5kg
  -dodavanje kontrolera sa specijalnim programom, da se dobije prenosivi skener, sa neograničenim mogućnostima skeniranja veličine objekta

Naravno, za sve su potrebni programi za obradu....

Ima ih mnogo, ja ću redoslijedom:

-David 3d scann
  -moj program koji radim već petu godinu, no to je za sada samo moje, ima još nekih nedostataka, ali doći će na vidjelo i to

Na slikama, iako je mnogo dijelova, to je samo mali moj asortiman koji koristim, ali ne samo za skeniranje nego i u druge svrhe....

Detaljnije podatke što je što po slikama, biti će navedeno u samom razvoju projekta, takođe uz nekoliko preporuka koji dio se može zamijeniti sa nekim drugim (npr, u kineskom dućanu, za 10kn može se kupiti laser sa crvenom točkom.. a linija se može dobiti sa običnim čašom koja ima unu tanku nogicu, mislim da su to čaše za šampanjac isl)....

WEB kamera, ima ih od 30kn. ne treba odmah kvalitetna reda 100 eur-a, dobra je i WEB od oko 300 piksela (100eur-a kamere po 2M i više)....

Tako da se ne upuštati u kupnju skupih lasera i kamera, nego početi jeftino, pa ako koga zanima, želi bolju kvalitetu, samo zamjeni kameru, laser isl....

Hvala na čitanju objave, nadam se da je bilo od koristi, no, korisne informacije, sa točnim podatcima, nacrtima, programima, objašnjenjima po temama....

A 3d skeniranje imat će teme npr:

-David 3d laser skeniranje
  -3d skeniranje kamerom i kompujterom paralelno
   -rekonstrukcija snimljenog objekta sa drugim programima

Te još mnogo, trudit ću se biti jednostavan i kratak, jer je to ogromno područje, pa iako imam sve to gotovo, još mi je do istraživanja, tako da sam i ja ograničen vremenom za objave....