Autor Tema: David 3d laser skeniranje  (Posjeta: 7096 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

• Gost
David 3d laser skeniranje
« u: Svibanj 16, 2015, 02:17:26 poslijepodne »
Tako, dugo se ništa ne dešava, no to je samo znak da se nešto sprema u raznim garažama, labosima, proučavanjem....

Lijepo je imati figuricu, te istu takvu napraviti veću, manju, malo je preraditi...

No, prethodno je imati model u 3d mjerama (trokuti, točkice, mreža, plohe....)....

Postoje mnogi programi i tehnike, započet ću od najjednostavnijeg, najjeftinijeg, veoma kvalitetnog načina....

Uvod.....

2011 počeo sam raditi na 3d laser skeniranju...
Napravio sam i svoj program, koji okreće figuricu oko svoje osi te stvara .obj, .stl, znači datoteku spremnu za print...

No, nisam imao dobru opremu za izradu automatiziranog skeniranja (sve sam radio ručno, pila, bušilica....)....

No, uspio sam napraviti tu najjeftiniju verziju (max 100kn, 2-3 sata rada, svatko to može)....

Zatim, uz takođe primitivnih dodataka poluautomatizirano pomicanje lasera, za ljepši i bolji rezultata...

Ovaj tjedan sam odlučio 'započeti' potpuno ispočetka 3d laser skeniranje, sa dokumentiranjem i opisom, iako toga ima veoma mnogo na internetu....

Redovito ču nadopunjavati razvoj projekta, jer, cilj je:

Za prihvatljivu cijenu imati što je moguće bolji 3d laser skener, koji radi pod kontrolerom, samostalan, ali i da se mogu pojedini dijelovi staviti na npr CNC, 3d printer i slične mašine, te koristiti već postojeće što tko ima pri ruci...

Da ne misliš da zvuči naučna fantastika, već sam davno objavio nekoliko verzija ručno rađenih skenera na YouTube (linkovi pri kraju ove objave)....

Meni nije potrebno korak po korak ispočetka, no, ipak sam na to odlučio da bi se moglo slijediti kako korak po korak, jednostavno izraditi 3d laser skener, ručni, poluautomatski, za male dijelove, za skeniranje velikih kipova, auta, ljudi....

Ovo je najnovija verzija, pa je malo prolistaj:

http://www.david-3d.com/en/

No, započet ću sa vrzijom david v2, za koju trebaš 100kn za laser i web kameru (kameru ima sigurno svatko)....

Ima mnogo opisa na http://www.instructables.com/   (npr http://www.instructables.com/id/3-D-Laser-Scanner/)...

Upravo sam tako i ja započeo....

No, trenutno sam na oko 90% završenog replike gore navedenog originala david3....

Ići ćemo korak po korak, za SVA pitanja sam otvoren, vjerojatno imam odgovore na min 80% nepoznanica, tako da slobodno pitaš, odgovaram....

Otvorit ću temu vezanu SAMO i ISKLJUČIVO 3d laser skeniranje sa programima DAVID 3d scann...

Jednom ću objaviti i moj program, možda kao otvoreni kod, pa si ga svatko može programirati u npr VB....

Ova objava je SAMO uvod u nadolazeće dane....

Laser skeniranje možda nije potrebno?

Nije, ima mnogo gotovih modela...

Ali, namjena mu je restauraciji npr starih, oštećenih dijelova, kipova isl....

Zamisli, na nekom kipiću nedostaje neki dio, polupao se isl, potrebno ga je skenirati te 'popraviti' u CAD programima (meshLab, blender, SW isl), te obnoviti....

Granica je samo mašta.....

A projekat ću opisivati od ipak tog najosnovnijeg (laser, kamera, malo truda...), ali, jako brzo će biti objavljeno sve do tog najkompliciraniojeg gotovog modula DAVID3....

Pa, nekome je dovoljno malo samo za skenirati, netko se bavi restauriranjem, popravkama polupanih dijelova, mogućnosti je mnogo, pa će svatko odabrati gdje započeti, gdje stati...

A biti će opis od NULA do http://www.david-3d.com/en/

U prilogu nekoliko uvodnih slika.....

U ovoj temi možemo samo raaspravljati neke osnove, jer, za detalje, kako nešto uraditi, kako funkcionira, sa mnogo uputa (ima ih na internetu, no potrudit ću se pojednostaviti) otvorit ću temu vjerojatno u prijekti u tijeku ili nešto slično....

Ukoliko opis nečega bude kompliciran, primam kritike, pa ću se potruditi pojednostaviti, jer veoma mnogo znam napraviti, ali, kao učitelj sam strog a i ne znam učiti druge riječima, već praksom....

Linkove će ponuditi YouTube, ali možeš ih potražiti pod david myprototips....

Evo jedan, da ne tražim nešto kvalitetno (jer ih je puno, ovaj sam uzeo tek tako)....

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
Odg: David 3d laser skeniranje
« Odgovori #1 u: Svibanj 17, 2015, 12:30:00 poslijepodne »
Nice... vidjet ćemo update ... fino zamišljeno i sprovedeno u djelo. Još je tu detalja brdo ali vidjet ćemo kako ce se razvijati.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #2 u: Svibanj 20, 2015, 06:40:22 prijepodne »
Nice... vidjet ćemo update ... fino zamišljeno i sprovedeno u djelo. Još je tu detalja brdo ali vidjet ćemo kako ce se razvijati.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

Da Ivane, no, uzmi u obzir da radim usput dokumentaciju za forum, tako da svatko sa oduči kakav če napraviti...

Da radim n najkplju, SLS verziju (kamera reda oko 100eur.a, diaproijekror oko 400 eera a kada izgori sama zarulja, ona stoji 500kn navise, mora biti originalna, jer 'slučnu iako itih karakteristika projektor ne prihvača, samo je tako to sprogrammirano, no ja sebi zarulju kpim za oko 15-20 kuna, običnu halogenku za auto, mala preinaka zbog oblika, te jedan inteface koji tada podrzava bilo kave žarulje)....

Opis najjednostavne vezije (100kn, dva sata rada, meni treba kupno dva dana zboh dokunetiranja i opisa), a za to vrijeme si napravim 100% ega2560 konroliran prenosivi modul, koji skenira kipove, avione, aute  punuj veličini.....

MyPrototips

• Gost
Odg: David 3d laser skeniranje / smjestanje programa
« Odgovori #3 u: Svibanj 21, 2015, 01:15:30 poslijepodne »
Sve je spremno za objavu.....

No, kao napomenh, pocet c sa v2, jer je najbolji za uvod u 3d laser skeniranje....

Ali, ne mog postaviti privitak, ogranicenje je 1000kB, a cijeli program je 2500....

DropBox nikada nisam koritistio, mislim da bi to bilo dobro, pa molim ako me netko uvede u NajOsnovnije podatke kako postaviti u DropBox, a link cu objaviti na forumu....

Radi se o v2, a klikom na

http://wiki.david-3d.com/user_manual_croatian/getting_started

sam korisnik vidi da su tu zaista pocetne upute, ako se preskoce, tada je prilicno posla da se radi sa v3, automatskim kontroliranjem....

Svatko tko pocinje sa visim verzijama, ipak se na kraju vrati na prethodne, da 'uhvati ritam'.....

p.s. imam sve verzije, v2, v3, te najnoviju, v4, fenomanalnu, gotovo nije potrebna intervencija za 'spajanje' mreza (mesheva)....

p.p.s radi se o http://www.david-3d.com/en/, no, za pet do deset pta manju cijenu (ne da ja prodajem, nego upute kako to izraditi, jer se svi dijelovi nabave cak preko njuskala, mnogi to imaju kod kuce, ako je izgorjela  zarulja koja je jako skpa, ca 100eur-a, objavit cu kako za oko 20-30 kuna zamijeniti sa boljom)
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2015, 01:20:05 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

Flag Counter

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #4 u: Svibanj 27, 2015, 02:31:16 poslijepodne »
Eh, po treći put pokušavam poslati pa ne ide.....

A pošto mi se ne piše puno, prototip gotov, jeftin, ovaj je samostalan, no koristim komponente koje se nalaze na 3d printerima, te nije problem malo prepraviti program da radi jedan kontroler mega 2560 3d print i 3d laser skeniranje....

Slike privremon izgleda, sada pa u SW izrada novih, drugačijih dijelova za još manji uređaj ali sa većim dohvatom modela (ova verzija skenira širinu i visinu 300mm, poluautomatski....

Cijane dijelova, laser oko 10kn, web kamera oko 50 kn, nešto plastike, osovine, mega 2560, ramps 1.4, dva stepp motora (jadan obavezan), ekran grafički ili slova po želji....

Tako da si sam može izračunati koliko ga to može koštati u samogradnji, a imati vrhunski laser...

Objava u dva dijela zbog broja slika, te malo različite tematike.... (ovdje gotov skener, druga objava kako sam sve pripremio, motore, kontrolere, ekrane te testirao svaki posebno, tražeći optimalnu vrijednost cijena/kvaliteta/jednostavnost)...

Pa tko želi, može pratiti, pitati....
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2015, 02:33:22 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #5 u: Svibanj 27, 2015, 02:45:27 poslijepodne »
Mnogo gledaju 3d skenere, skupi su, izgledaju komplicirano...

Mislim da se može vidjeti koliko je jednostavno, jer sam objavio potpuno golu verziju, a koristio standardne dijelove za 3d printer, s time da se može uz malu modifikaciju konstrukcije i fw imati 3d printer i 3d laser skener u jednom (već sam objavio snimku CNC sa laser skenerom prije pet godina, ima taj YouTube i na ovom forumu)....

Mnogi odustanu kada vide da je mnogo dijelova, zato sam i podijelio razvoj od nula do ovog prototipa, jer u ovoj objavi su slike sve što sam pripremio, te kombinirao razne komponente da bih postigao zamisao isplativost/lakoća izrade/univerzalnost/mali troškovi i tome slično...

Vjerujem da sam uspio, slijedi izrada drugačijih dijelova koji se samo dograđuju na ovaj prototip (potpuno samostalan, portabl, prenosiv skener), a takođe dijelovi koji se mogu staviti na bilo koji 3d printer te uz veoma malu modifikaciju originalnog fw na kontroleru, imati 3d printer i 3d laser skener u jednom....

A tko ima ekran sa meniima, moći će osdabirati da li kontroler (i mašina) radi kao printer ili skener...

Pa se prvo može skenirati, prebaciti u mod printanja te isprintati kopiju...

A na slikama ovdje i na prototipu se vidi što je sve testirano, da ne treba mnogo toga, ali sve se može koristiti.....

MyPrototips

• Gost
Odg: David 3d laser skeniranje / Osnova
« Odgovori #6 u: Lipanj 02, 2015, 02:43:40 poslijepodne »
Pa počnimo....

Bez obzira, da li će tko raditi verziju za stro kuna ili najkompliciraniju 100% automatsku, ovo je osnova....

Sve slijedeće objave ću se potruditi objaviti uz moj rad i po koji link na slične stranice, pa svatko si odabere ili uradi po svome, mogućnosti je bezbroj....

Do sada ste shvatili da se može napraviti za ručno skeniranje, automatsko, te takođe uz male preinake (isprintati dijelove za nosače kamere i lasera) ugraditi na bilo koji CNC stroj, 3d printer....

Original link:

http://wiki.david-3d.com/user_manual_croatian/getting_started

Ovo je obvezno za napraviti (za 3d laser david skener, za ostale drugačije, no tu će biti riječi samo o David 3d laser skeneru)....

Da, dovoljno je sto kuna, WEB kamera, laser i što je na nacrtu gornji link i kako sam to ja uradio (nakon desetke raznih verzija)....

Iako imam 100% automatsko skeniranje, teško ga je napraviti bez ovih nekoliko osnova (osim kupiti gotovog, a stoji nekoliko stotina eura, vidite na službenim stranicama David skener)....

Uradite to 'kučište', pripremite neku najobičniju WEB kameru i jedan laser, bilo kakav, nemojte se obazirati na preporuke, jer kamera stoji oko 100eur-a, laser oko 50eur-a, no za probu, dovoljna je najjeftinija, stara WEB kamera i jeftin laser (deset kuna kineski dućan), pa ako vam se svidi nastravljate dalje...

U temi vidite samo trećinu toga što upotrebljavam da dođem do opitmalne cijene/kvalitete/jednostavnosti, a na slikama u ovoj objavi danas napravljen novi okvir, da ga znam predstaviti dok mi je još svježe....

Često nadopunjavanje....

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #7 u: Lipanj 16, 2015, 11:46:07 prijepodne »
Pošto mi je prvenstveno napraviti prototip, a vjerujem da se i mnogi bave sa inovacijama, pa ću tu objaviti kako polako ide prema kraju ispitivanje i odlučivanje koje kompšonente će biti korištene...

Na slikama, bez puno objašnjenja, 3d laser skeniranje daljinskog za TV, BEZ IKAKVE dorade, najvažnije mi je bilo dobiti sinhronizaciju sa najgrubljim postavkama (kao npr sloj debeo 0.5mm, dizna 0.5, a radi se figurica 10x10x10 koja mora biti glatka)...

Tu finu obradu takođe podržava program za skeniranje, te još mnogo mogućnosti....

Tko je malo zavirio u unutrašnjost 3d printera, može naći mnogo zajedničkog sa skenerom...

Z osovina je jedna od rostock-a, elektronika mega2560 sa ramps 1.4, običan nema17....

U mega2560 je program koji se koristi za 3d printanje, bez ikakve dorade, samo je Z za laser prikopčan na Z za 3d printer....

Vidite kako je sve zavezano žicama, selotejpima, jer sam samo radio na funkcionalnoj konstrukciji...

Nadam se da ču stiči do sliedečeg Hubs-a sve iskompletirati na moj 3d printer, te prezentirati...

I dalje tvrdim da vam za najosnovniji 3d laser skener treba max 100kn, plus dva-tri sata rada (za ovu verziju malo vise, jer to je več poluautomatsko)....

Na jednoj slici se i vidi dio repetier-a, sa kojim sam upravljao pomicanje lasera....

Samo okretanje modela je najmanji problem, najteže je doći do toga da najobičnija kamera preposnaje samo laser liniju, te napravi 3d .obj, .stl ili koji drugi format...

Tu nisam koristio boje (.img), iako je i to moguće....

Sada je taj dio z osovine visok ca 200mm (od rostocka sa kraćim osovinama, koristio sam zato jer se lako pročvrsti na podlogu od laminata, jedino je nema17 okrenuta okomito i tjera navojno vreteno)....

No, sada dolazi na red izrada samog sklopa, bez tih osovina, a to će sličiti papuči na šivaćoj mašini, onoj papupču kakvu koriste gitaristi za nogu, u to ulazi elektronika samo za laser i okretanje table sa modelom, dok se elektronika koristi sa 3d printera, bez skidanja, osim prekačanja nekoliko konektora (Z za pomicanje lasera, X za okretanje table, još jedan servo g9, onaj mali za dolar ili dva)....

Sada se nalazi u običnoj kartonskoj kutiji jer je potrebno što manje okolnig svjetla, pošto imam ugrađen 5mW crveni laser (treba 10-15mW, ili još bolje 5-10mW zeleni)....

Imam to, samo ne mogu direktno spojiti na mega, pre,alo daje struje, te će driver za laser biti zasebno rađen sa regulacijom jačine...

E, sada pak najvažnije....

U kutiji se nalaze šablone za kalibriranje kamere i lasera...

Kada se jednom kalibrira, tada se taj sklop može izvaditi, te skenirati bilo što bez pozadine, cijeli sklop staviti na tripod za fotoaparate....

Pošto imam zeleni 100mW laser, on je dovoljno jak za skeniranje po dnevnom svjetlu, napravit ću velike šablone za kalibraciju, te se nadam skeniranju 1500-2000mm (metar i po do dva) visine modela (znači, čovjek, auto, namještaj)....

Ovaj tjedan rezultati će biti vidljivi...

Ako tko želi, mogu postaviti skenirane bez dorade .obj i .stl datoteke, da se uvjeri da se lako prerađuje, spajaju dijelovi sa David 3d laser programu...

Ne trebate slati privatnu poruku, samo napišite mišljenje o 3d laser skeniranju...

Hvala na čitanju objave....                                                                                                                                                                                                                                                                                 
« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2015, 11:50:44 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
« Odgovori #8 u: Lipanj 16, 2015, 12:15:08 poslijepodne »
Možeš li uploadati STL tog daljinskog? Baš me zanima kako ispadaju modeli.

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #9 u: Lipanj 16, 2015, 01:44:00 poslijepodne »
Možeš li uploadati STL tog daljinskog? Baš me zanima kako ispadaju modeli.

Kao sto sam napomenuo, uzeo sam najbgrublje postavke, te na par načina skenirao u istom položaju....

.stl su preko 15kB, veoma je mnogo koordinata....

pa sam stisnuo dvije u .obj (svaki program če ih otvoriti)....

Naravno, treba skenirati iz nekoliko pozicija, uglancati, spojiti dijelove....

Za sada sam radio samo na odabiru koji način ču pokretati laser (imam jedno desetak verzija)...

No, za par dana če biti i te fine obrade....

Ovi modeli su kao da si lijevao željezo u kalup, a da se dobije lijep oblik, treba jos malo poraditi....
« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2015, 01:45:51 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #10 u: Lipanj 17, 2015, 08:27:46 prijepodne »
Iako nema nekih komentara na ovu temu, milim da sam mnoge zainteresirao, vidi se po posječenosti....

Danas radim na smanjenju navažnijeg dijela, automatsko pokretanje skenera....

No, iako zvuči nevjerojatno, obečao sam da za probnu verziju treba max 100kn te dva-tri sata rada....

Nasao sam link koji to može dodatno potvrditi, te tu ima i prilično objasnjenja:

http://wiki.david-3d.com/user_manual_croatian/frequently_asked_questions

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #11 u: Lipanj 17, 2015, 11:23:19 prijepodne »
Volio bih vidjeti najbolje što možeš napraviti s tim skenerom.

Usavrši ga pa nam ponovno uploadaj novi file.

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #12 u: Lipanj 20, 2015, 08:33:54 poslijepodne »
Volio bih vidjeti najbolje što možeš napraviti s tim skenerom.

Usavrši ga pa nam ponovno uploadaj novi file.
<malo strpljenja...

prošli sken rezultati su bili točkice (poin), ovaje mesh,...

Nije neko posebno, one suvušne dijelove nisam brisao, to se radi ua samo programu, označiš što Ti ne treba i obrišeš....

Pokupaj usporediti prijašnji daljinski sa ovim....

Naravno, mogu ga napraviti kompletnog, no ternutno radim na potpuno automatskom skeniraqnju, da se bez preineka priključi na bilo koji 3d printer...

Tu programiram još i aplikaciju koja komunicira sa David i kontrolerima, što je prilično zeznuto, jer jedam  COM port može korititi samo jedna aplikacija, a meni terba COM sa DAVID na moj Interface, sa kojeg ide dalje na kontroler....

Naravno, biti će samostalne a i verzije uklljučene u 3d print...

CILJ:

bez preinaka (osim preštekavanja nekih kablova), ne ulazeći i mijenjati fw na mega, niti bilo što u PC, nikakvi .dll, setup, potpuno samostalna aplikacija koja ne dira niti najmanji ssegment mega i7ili PC... (znamo kada upusaju u setuo pa ne obriši, instaliraju svašta, a tada muku muči da ih makneš.... kod mene toga nema)....

Bilo bi već puno mehanički urađeno, no dvoumim se stepperi, servo, end-stop prekidači, kutevi za roto ploču....

No, prekjuče sam pustio sve ad acta, cijeli dan kosio travu, usput programirao u glavi i radi nacrt navažnijeg dijela pomicanja laser-a....

Voema bi mi biklo drago, da umjesto da kada uradim maksimalno kvalitetno, neka netko da prijedlog, zamjerku kritiku što bolje uraditi....

Ovo je laser 3d skener, na carini u ZG me čeka SLS, koji 99.9% preztizno daje 3d model otiska prstra, male kovanice, trepavice, skeniranje auta, skeniranje do veličine oko 3000x3000x2000mm

Priključite se, imate ideje, a koritit će svima....

Za najosnojvniju verziju, max 100kn 8iako vjerojatno to imate doma).....

Otvorio sam drop box, trebam se upoznati sa njime, pa ću tamo stavljati veće datoteke, imam na raspolaganju 2Gb, što je sasvim dovoljno....

A da se svatko može uvjeriti da ne skidam gotove modele, pošalji neki model, figuricu, pa je skeniram, obradim, pošaljem .stl, te isprintaš ideničnu....

na žalost, ne mogu priložiti više datoteka, velike se (tu je ograničenje 1000kb), pa ču to prebaciti i dijeliti....

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #13 u: Lipanj 22, 2015, 08:56:17 prijepodne »
Eto, malo rasturanja, premjestanje dijlova, pa krečem prema zavrsno verziji....

Laser postavljen na tripod (potrebno ako se skenira negdje izvan kuče, da se ne nosi printer sa sobom)....

Sada je na redu pisanje programa za računalo, fw ostaje u svakom printeru originalan (mislim da neče trebati niti najmanja promjena).....

Na jedan stepp motor ču privreeno staviti CD, pa če to biti roto tabla, pa se jednim klikom skenira jedna pozicija, okrene, druga... za koliko kuteva se odredi.... bezbroj mogučnosti....

Na slikama kako to sada privremeno izgleda, naravno, neče takvo ostati, jer a koristio dijlove koji su mi bili pod ruko (laminat, dijelovi od delte, pruse.....),  inače če kutija biti oko 100x200x100mm, jedino tripod treba biti kao za fotografe ako se želi skenirati izvan prostorije, nesto veliko, ako pak ne, tada se sve stavi na printer, prekopčaju Z za laser i X za roto tablu (tabla nije potrebna, ože se skenirati pozicija, pa ručno okrenuti...)....

Slike su tu, ta plisani medo pa u .stl i .obj na

https://www.dropbox.com/home/3d%20laser%20scanner jer su preveliki (15Mb, a tu se smije do 1Mb)....

Skinite, pa vidite u nekom sliceru kako izgleda...

Napomena, kamera stara deet godina, 640x480, laser nezadovoljavajuči, znači, losi dijelovi, a rezultat mislim da iznad očkivanja....

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #14 u: Lipanj 22, 2015, 02:38:00 poslijepodne »
Nije ti dobar dropbox link. Moraš ići na share, a ne samo kopirati link iz address bar-a.

Flag Counter