Autor Tema: 3D printer, početak  (Posjeta: 1758 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

• Gost
3D printer, početak
« u: Travanj 19, 2015, 03:19:17 poslijepodne »
Eto, nekako sam savladao gradivo u SW, pa čak i što mi ne treba (animacija isl)....

No, nek se nađe....

Ovo je okvir, vjerojatno među najjeftinijama za Prusu....

Cca 50gr plastike i 1500mm kvadratne ALU cijevi 20x20x2.5....

Nije potrebno ništa sa vijcima (zapravo, ipak ču staviti po jedan za preciznije podešavanje)....

Nosači motora i Z osovina su več ugrađeni u kuteve, tako da samo kompletiranje može potrajati par minuta (naravno, ne računajuči rezanje ALU profila, koji je veoma jeftin, nasuprot ALU specijalnih profila).....

Dijelovi za printanje urađeni za svakojake vrste profila, može čak i navojna šipka 8-10mm, ne treba ništa dodatno brusiti, bušiti, jer za nekoliko minuta sa ovog izgleda veoma lako preradim za druge dimenzije....

Rađeno prema upitu 'Morski pas' sa foruma, pa mi je bio izazov ništa ne tražiti po Internetu, nego naučiti crtati, kombinirati....

Naravno, ovo je samo virtulni dio, no, dobro znamo da tih 4 kutnika pretvorim u .stl i začas ih napravim....

No, nema žurbe, jer idu još neki nosači, pa sa svoje pruse da skinem dijelove da vidim da li odgovaraju, da se kasnije ne treba dodatno rezati, bušiti isl.....

hvala na čitanju i pogledu videa....

Kratak je, no jedva sam i to napravio, trebalo mi je dva sata za tih 11 sekundi....

Uskoro i izrada....

feature=youtu.be

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
Odg: 3D printer, početak
« Odgovori #1 u: Travanj 19, 2015, 04:50:23 poslijepodne »
Fino zamišljeno ... vesele me dodatni radovi na samom projektu. Zanima me bas sama konstrukcija tj njena čvrstoća na vibracije prilikom printanja. Nadam se da ćemo dobiti povratan info na navedeni printer.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2015, 06:20:33 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #2 u: Travanj 19, 2015, 06:21:11 poslijepodne »
Fino zamišljeno ... vesele me dodatni radovi na samom projektu. Zanima me bas sama konstrukcija tj njena čvrstoća na vibracije prilikom printanja. Nadam se da ćemo dobiti povratan info na navedeni printer.

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

Da, biti če informacija....

Što se tiče vibracija isl, mislim da cijev 20x20x2.5 je dovoljno jaka...

Ako nije, nije problem staviti deblju, dodatno pojačati taj metalni dio....

Kutevi su puna plastika, kratki, tako da sve ovisi o duljini i visini kakav okvir se radi....

Nisam napomenuo, proizvoljne duljine za okvir....

Dodatno pojačanje, u vidu 15kn moče biti navojna 8-10mm, koja se 'provuče' sa jednog ugla do drugog, pa stagne okvire u tj na ALU.....

Od gornjih uglova još idu navojne 8mm prema dolje otraga, da je Z stabilnija....

U krajnjem slučaju, umjeto ALU, može biti i željezna, čelična cijev....

Cilj te konstrukcije je dostup profilima u gotovo svakoj metalnoj trgovini z amalo novaca a ne spec. ALU po 100kn naviše (nislim da 1500mm ALU može biti max 50kn, toliko sam ja platio fi 20mm punu šipku, jer se naplačuje po kg)....

A može se i kombinirati....

To što je sada 'na papiru' tj što sam napisao, to ču učiniti, več bih, no htio sam zaista što je moguče više koristiti SW....

Več tri tjedna radim sao na tome, zapravio, sve viđeno nacrtao sam danas, ali, do toga mi je trebalo na stotine sličnih dijelova, gdje se dio poklapa, drugi ne, pa traži kako dalje, pa ispočetka....

Nikome ne treba, no želim napraviti sa kompletnom dokumentacijom, točnim mjerama, nacrtano, vido virtualno i snimajuči kako se sklapa....

S time, da cijelo vrijeme vodim brigu o budučim dodatcima (za malu CNC, ploter, laser sken et)....

Kada mi stranka pošalje točne mjere ALU kakvog ima, tada printam dijelove (ostalo ima, samo treba taj Z okvir)....

Več sam mu uradio jedan komplet, no, kutnici su bili šuplji tj cijev je ulazila u njih, pa je lagano popucalo....

Sada pak obrnuto, plastika ide u ALU.....

Tu pak se sada koristim relacijskim načinom povezivanja datoteka i programiranja tj nasljeđivanje podataka....

Pa trenutno je napravljeno da ALU unutra treba biti 20x20mm, ali na samo jednom uglu promijenim te veličine, te se preslikaju na sve uglove....

No, nakon što sam objavio, ponovo nove ideje....

Sa 3d printerom se veoma točno izrade ti dijelovi....

Sastavi se printer (ili neka druga mašina), veoma precizno (što je nemoguče sa alatom kojeg imamo kod kuče, flex, pila, čekič, aparat za zavarivanje....), pa kada je sve na mjestu, nije problem 'presvuči' sa metalom, te dobiti zaista jak u ovom slučaju okvir za npr CNC....

Samo drži fige, jer, temelje je postavljeno, sada je več lakše, pošto sam za početak savladao crtanje, obradu, spajanje, oduzimanje, poravnavanje i ostale osnovne operacije, ali dovoljne za rad u SW....

Ni na kraj pameti mi nije bilo da gotovo za svaku rupu treba neki sketch, proširivanje, urezivanje....

Na YouTube, sve tako lako izgleda, no, za tastaturom.... eh, kao i na kvizevima kako kažu kvizaši.... doma, iz kauča, ma sve znam, ali, pred kamerama, u stvarnosti, ipak je drugačije....

Vjerujem u uspjeh, pma štogod mislili da sam samouvjeren (jer da nisam, imam plastike za jedno 5 prusa, toliko za mendel, dva za rostock.... što možeš i sam potvrditi ili ne jer si vidio svojim očima...), to bih sastavljao, prodavao, no ovo mi je privlačnije....

Iako se vide neke crte na kutevima, to su surface dijelova, no sasvim su uklopljeni sa printanje punog tijela, bez vijaka, s time da na gornje kuteve dolazi još otraga i utor za 8mm navojnu za pojačanje Z stabilnosti, takođe podesiva po kutu....

« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2015, 06:28:22 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #3 u: Travanj 22, 2015, 01:12:26 poslijepodne »
Prototipsanje kao prototipsanje....

Prva verzija sa slika, su kutevi u koje se ugura cijev....

No, 2mm plastike preslabo, pa su pucali....

Sada obrnuto, plastični kutevi idu u ALU cijev....

Na slikama....

Kako to izgleda, dijelovi SVI završeni i zapakirani, sada se malo poigravam sa animacijom, zapravo, više da točnije izračunam dužine.....

Y i gornji X su 320mm, tako da se dobije originalna veličina, kao što je na slici ALU okvir....

No, pošto je na svakom uglu 30mm koji ulazi u cijev, sa prorezima, tako se može proširiti sa istom 320mm cijevi dodatno 40mm (dva utora po 20mm)....

Video nije nešto, ali se može vidjeti o čem se radi-

Napravljena i pojačanja prema otraga za 8mm navojnu, nisu na slikama, to ču sutra, sada se idem malo igrati sa novim dizajnom aviona Piper tomahawk....

« Zadnja izmjena: Travanj 24, 2015, 03:45:15 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Flag Counter

Flag Counter