Autor Tema: 3d skeniranje  (Posjeta: 1806 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

• Gost
3d skeniranje
« u: Ožujak 23, 2015, 03:10:37 poslijepodne »
Tko me malo prati, tu, FB, YouTube, vidio je več neke uratke 3d laser skeniranja....

No, sve to rađeno za prototipsko testiranje, dvije godine nisam na tome radio, no, vrijeme je došlo....

Uskoro komplet nacrt, dijelovi, KIT, gotov uređaj za 3d skeniranje, verzija samo web kamera/mobitel, te verzija sa laserom....

Za skeniranje od malih, recimo 10x10x10mm pa do cijelog auta....

95% automatizirano.....

Eto, vBeta programa bez ikakve dorade kako je skenirao i napravio .stl.....

Na žalost je prevelika, nikako da stisnem sa .stl u .rar, pa sam napravio .gcode....

Za 0.5 diznu, 3mm fillament... tko imalo zna o 3d printanju, može sa time printati i na 1.75 sa bilo kojom diznom

Pošto mi u C nije nikakav problem raditi, samo da ga još malo usavršim (praznine, neki dijelovi koji nedostaju) da pametno predloži i spoji....

Napominjem, ovaj .stl je ORIGINAL skeniran, te DIREKTNO preveden u .stl (datoteku koju radi je moja verzija .3mp (3 od 3d, mp od MyPrototips), koju vaši printeri ne prepoznaju, pa sam je preveo sa MeshLab te još nekoliko trikova....

Skeniranje, na rotirajučoj tabli, kontrolirano sa stepp motorima (automatsko pomicanje kamere, okretanje....)....

Skeniranje traje oko 1 minutu, izrada datotetke oko 5-10 min, zavisno kakva je kamera, rezolucija, veličina....

Dovoljno je učitati datoteku u neki od programa za .stl, pa vidi rezultat, , možda i printneš....

Datoteka je velika, zato jer se radi o mnogo sitnih detalja, ali se može reducirati, preinačivati....

Pa navali....

nekoliko prvih rezultata 

http://www.3dforum.com.hr/index.php?topic=314.msg1511#msg1511

p.s. figurica 25x25x20mm, ca 400mm fi 3mm niti....

p.p.s. u .rar je zato jer je datoteka velika, ima jaaaaaaako puno sitnih detalja....

p.p.p.s biti če mi drago ako mi tko odgovori da je otvorio, pogledao u nekom programu ili čak isprintao, ne znam da li sam sve dobro uradio da stavim na forum... meni je več printa, jedanput uvečanu, pa kasnije i slika gotovog 3d
« Zadnja izmjena: Ožujak 23, 2015, 05:59:14 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
Odg: 3d skeniranje
« Odgovori #1 u: Ožujak 23, 2015, 09:48:37 poslijepodne »
Nice odlicno

\o/
 ;D ;D ;D ;D

MyPrototips

• Gost
Odg: 3d skeniranje
« Odgovori #2 u: Srpanj 02, 2015, 02:17:47 poslijepodne »
Da li postoji interes za 3d skeniranje, bez obzira na koji način?

Već sam obećao, od verzije za sto kuna do oko 500eur (http://www.david-3d.com/en/)....

Slijedi kratak opis uz izdatak (ne da se kupuje od mene, nego koliko to uistinu košta)....

Da se ne krene odmah u investiciju, korak po korak da vidite da li vam treba ili ne....

Svima treba jedna WEB kamera, može i 640x480, bilo kakva....

Laser iz kineskog dućana za 10-20kuna....

Panel sa točkicama (vidi dolje slike)....

Za to je dovoljno 100 kuna, pa da probate ručno skenirati....

Rezultati su prosječno dobri, a lijepo je nku figuricu imati u 3d formatu (.obj, .stl), pa si preradite....

Za to, slijedite upute:

http://wiki.david-3d.com/user_manual_croatian/getting_started

Slijedeći korak je preciznije, jer ćemo laser ugraditi na Z osovinu, BEZ IKAKVIH modifikacija printera, fw isl.....

Pomicanje lasera će se upravljati sa programom koji koristite za printanje.....

Jer, svaki program ima gore-dole Z os (a i druge, no za ovaj korak ne treba)....

Da nećete trebati kliktati napravit ću .gcode, koji će pomicati Z te ćete dobiti zaista odlične rezultate....

A sve se to može napraviti na printeru, makar sa selotejpom, žicom isl zavezali laser...

Ako vam odgovara, tada si napravite nosač za laser (ako nećete znati nacrtati, nema problema, objavit ću .stl za pojedine modele, jer K8200 ima profil, ostali 8 / 10mm osovine, laseri su od 10-25 mm promjera....

Skenira se jedna poza, zatim se okrene model za npr 45 stupnjeva, pa ponovo itd dok se dobije željeno....

Možda samo želite svoje lice, tada skenirate direktno, te lijevu i desnu stranu pod 45 stupnjeva, malo obradite i isprintrate svoju glavu....

Za skeniranje figure, koju je potrebno okrenuti 360 stupnjeva, da se dobije kopija, može se ručno, ali tada trebate ručno je okretati (efikasno, no treba biti us skener)....

Sada malo ulaganja....

Jedan stepp motor (bilo kakav), na koji se stavi okruglo podnožje, isključi se fizički iz elektronike X osovina, te na to mjesto priključi taj motor (roto tabla)....

E, tu ću vam dati program, interfejs koji povezuje program za skeniranje sa Z osovinom (pomisanje lasera) i okretanje roto-table....

Kada skenira jednu pozu, snimi podatke, napravi sliku, okrene tablu, ponovo skenrira sve do kraja (okreće tablu u stupnjevima kako odredite, ili broj skeniranje)....

Jedan klik, 20-ak minuta i imate skeniranu figuru, koju preradite, koristite za kalup isl, u .stl, .obj....

Do sada (ako imate 3d printer) došli smo do sto kuna (obavezna kamera za SVE verzije i laser), plus 20-100kuna za stepp motor za roto tablu...

Sve dijelove napravite od kartona, na papiru isprintate kalibraciju
« Zadnja izmjena: Srpanj 02, 2015, 02:20:37 poslijepodne od goran (MyPrototips) »