Autor Tema: Laser za rezanje (diode -CO2)  (Posjeta: 8391 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kbelcar

• Full Member
  • Spol: Muški
Laser za rezanje (diode -CO2)
« u: Siječanj 04, 2015, 08:00:27 prijepodne »
Pozdrav

Buduci da bas i nije tema foruma, pa da birtijski pitam ovdje, mozda netko ima kakvog iskustva vezano za lasersko rezanje (jeftinim) 2-3W laserskim diodama i/ili (skupljim) CO2 20-40W! Zelio bih si napravit CNC za rezanje, pa prikupljam informacije!
Rezao bih prvenstveno ripstop...

Hvala, naprijed
LP, Chris

MyPrototips

• Gost
Odg: Laser za rezanje (diode -CO2)
« Odgovori #1 u: Siječanj 04, 2015, 08:09:32 prijepodne »
Dapače, itekako je to za ovaj forum....

Meni je želja nešto po tom pitanju, no ispod 5W nema smisla ništa, a preskupo mi je, da o CO2 ne govorim....

Po izračunima, 2-3W bi bilo samo za graviranje drva isl, 5W rezanje drva, šper do 5mm....

No, znam da će se tu ukljičiti Ivan, ima prijatelje koji to rade, tako ne bih nagađanja ili prepiske drugih (neki lažno prodaju laser 500mW koji reže ???????)...

Ivan će iz iskustva....

Što je "ripstop" koji bi rezao?

Sretno, očekujem uspjeh, za jeftine novce, da si i ja to priuštim....

Ako imaš laser 2-5W, možemo kompenzirati, imam SVE za 3d print, čak i 90% sklopljenu Prusu i3 rework i 98% sklopljen mendel, takođe mnogo drivera, jakih stepp motora, ma veoma mnogo za mehatroniku....

p.s. ja imam lasere 5mW do 1W crene i zelene, sa lećama točka, linija, križ za potrebe skeniranja, uskoro završavam mehaniku, gdje se predmet sam okreće, sve radi automatski, sken i daje 3d model
« Zadnja izmjena: Siječanj 04, 2015, 08:16:27 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #2 u: Siječanj 04, 2015, 10:24:44 prijepodne »
Ono sto ja imam u firmi je CO2 laser x2 komada. No oni nisu klasicni laseri za rezanja i glava im ne nikuda ne okrece niti pokrece niti im se okrece ili pokrece radni stol.
Laseri su iskljucivo za graviranja (mi ih koristimo za gravure na siliciju, quarzu, safirima i keramici. Rijetko kada da graviramo nekakav metal). Svaki komad koji ide iz nase firme ima svoj serijski broj i pohranjuju se sve informacije vezane za pojedini komad u trajanju od 10 godina. U svakom slucaju ovo sto ja imam dostupno nije za rezanje (iako bi moglo biti) ali je ograniceno na jako male dimenzije a i sumnjam da bi mi se dopustalo tako igrati obzirom da smo zadnji popravak platili 50 000 Kn na njemu .. Slovenci su nas oderali ko male majmune.

Kad se vratim sa godisnjeg pogledat cu tocne modele pa mozda nekom bude mozda jasnije sto je u pitanju.

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #3 u: Siječanj 04, 2015, 10:26:24 prijepodne »
Znaci ripstop ti je materijal slicno kao onaj na kisobranima samo puno tanji, jedino je tretiran silikonom da bude nepropustan za zrak! To je materijal za izradu padobrana, jedini je problem sto ja koristim nylon ripstop -znaci vlakna su najlonska a ne poliester, koliko sam citao najlon bas ne podnosi toplinu, a ja ga rezem bez problema sa lemilicom od 40w i to brzinom od nekih 20-30 mm ako to sto pomaze! Vjerujem da bi se dalo rezat sa laserom kojimo se moze rezati i obican papir :-) E sad najjaci diodni laseri su plavi 450nm od max 3w i UV laser max 10W ali je valjna duzina puno veca (mislim da oko 900nm) pa je u konacnici navodno plavi od 3w jaci od 10w UV!! Opet tu je i bitan sustav fokusnih leca da se dobije cim manja i samim time jaca zraka!
LP, Chris

Flag Counter

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2015, 10:32:10 prijepodne »
Ma ovi laseri su prave mrcine daleko od njihove snage ali im je radni promjer rezanja/graviranja jako ogranicen jer se kod njih nista ne mice. Staticni su i njihov radni obujam je ogranicen (recimo 20cm x 20cm). Kod nas sluze ti laseri za graviranja. Plastiku rastopi kao vosak na plamenu. Staklo, keramiku (profesionalnu a ne plocice za kuhinju), silicij, metal i safire gravira kao od sale par milimetara u dubinu ... Sve to ima svoje ... procitam modele pa napisem nesto o njima ... racunaj poslije tri kralja

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2015, 10:49:40 prijepodne »
Ma ovi laseri su prave mrcine daleko od njihove snage ali im je radni promjer rezanja/graviranja jako ogranicen jer se kod njih nista ne mice. Staticni su i njihov radni obujam je ogranicen (recimo 20cm x 20cm). Kod nas sluze ti laseri za graviranja. Plastiku rastopi kao vosak na plamenu. Staklo, keramiku (profesionalnu a ne plocice za kuhinju), silicij, metal i safire gravira kao od sale par milimetara u dubinu ... Sve to ima svoje ... procitam modele pa napisem nesto o njima ... racunaj poslije tri kralja

Hmmmm.... da....

Tu ide možda i sa 500mW (pola wata), no, bitna je boja tog najlona....

Ima mnogo demonstracija sa 500mW, ali primjeti, da režu CRNU plastiku....

Jer, ovisi o valnoj duljini lasera, neke boje plastike ga neće niti primjetiti, od nekih će se odbiti....

Razmisli o lemilici na plin, tamo možeš staviti diznu kao na 3d printeru, čak i 0.1mm, a lemilice su možda 50-100kn, ne trebaš se igrati elektronikom isl....

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2015, 10:57:13 prijepodne »
Moze Ivan.....
Odlicno bi odgovaralo rezanje sa nekom od dioda, jer ona moze direktno na glavu CNC-a dok je sam CO2 laser stacionaran negdje iza CNC-a te se sustavom ogledala dovodi na glavu CNCa tek tamo se sustavom leca fokusira u usku tocku- naravno puno skuplje za izraditi! A i tesko je raditi sa njim jer je sama zraka oku nevidljiva!
LP, Chris

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #7 u: Siječanj 04, 2015, 11:00:35 prijepodne »
Vidis ovo o lemilici na plin 0.1mm nisam nigdje citao, vjerujem da bi i to moglo funkcionirat -  gdje ima vise o tome?
LP, Chris

Offline kbelcar

• Full Member
« Odgovori #8 u: Siječanj 05, 2015, 10:08:12 prijepodne »
Evo pitam se koje su mogucnosti ovakvog lasera - da li bi to bilo dvoljno za moje potrebe

http://www.banggood.com/450-500mW-Violet-Laser-Module-With-Holder-For-Mini-Engraving-Machine-p-958363.html
LP, Chris

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #9 u: Ožujak 01, 2015, 08:13:27 poslijepodne »
ima li kakav update po tom pitanju i mene ovo zanima

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #10 u: Ožujak 01, 2015, 08:50:32 poslijepodne »
Evo pitam se koje su mogucnosti ovakvog lasera - da li bi to bilo dvoljno za moje potrebe

http://www.banggood.com/450-500mW-Violet-Laser-Module-With-Holder-For-Mini-Engraving-Machine-p-958363.html
Ispod 2w za bilo koje uotrebe je za dječicu....

Nravni da nešto moče, u DVD-u buši ruice za programe i pjesme....

Ali, za te slabije, treba i druga podloga koju oni mogu rezati....

Za plastiku, šper, znači, naš hobiji, 2-5W plus elektronika, naočale...

A što prikazuju da sa 5mW režu selotejpe, pucaju baloni, pale šibice....

pomisao bi bila da 500mW može 100x više.... NE, može samo dalje isti efekat...

Primjeti da je večina selotejpa i balona crna, a kada ali šibici, ne grije drvo nego fosfor u kojem nastaje trenje zbog laser atoma, te se samo zato upali...

Kraj priče

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #11 u: Ožujak 02, 2015, 05:59:09 prijepodne »
Primjetili ste da nikoga ne reklamiram, no ta tema je i moja....

evo vidi pa odluči

http://www.banggood.com/200-250mW-DIY-Laser-Engraving-Machine-Picture-Logo-CNC-Laser-Printer-p-958366.html

No, sumnjam, preslabo je to....

Radio sam sa 750mW, zeleni, NIŠTA!!!!!

Imam desetke lasera, čak sam ih fokusirao sve zajedno, ma niti da me ugrije po koži....

1, prema kraju ide tokarilica....

2. prerada pruse u CNC

3. 3d laser skeniranje (završeno, samo da završim program)

4. 3d laser za rezanje, prema mojoj politici, a to je jednostavnost i prihvatljiva cijena za potrebe kakva ti je potrebna (ne tebaš 50W co2 za graviranje, a takođe sa 5W ne možeš napraviti niti crtu po metalu...)

Flag Counter