Autor Tema: Što tebaš?  (Posjeta: 6403 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

MyPrototips

• Gost
Što tebaš?
« u: Ožujak 13, 2015, 02:36:13 poslijepodne »
Prijatelju.

Mnogo sam toga završio ovaj tjedan, no, imam nekoliko projekata koje nisam završio za krajnju upotrebu, ja ih koristim, no za dobru upotrebu da napravim bolje, upute etc etc....

Znaš da radim tokarilicu, objavljen je vruči kraj (90% radi OK), 3d printere, sklapljam kitove sa poboljšanjima (nadam se da če se javiti kojima sam napravio mnogo bolji nego je kupljen u KIT-u), jer KIT-ovi su jeftini, najjeftinije i najlošije dijelove ugrađuju.....

Za svoje potrebe imam dobru opremu (printere, mrežne PC, tokarilica, radim i glodalicu etc)....

Takođe, 3d skener, auto niveliranje BEZ SERVO I PREKIDAČA....

Piši u ovoj temi šta si vidio, skupo Ti je, a želio bi, imaš ideju, samo trpajte, najljepše su mi najluđe ideje....

Za desetak dana, objedinit ču to, pa napravimo neki redoslijed što bi trebalo prvo etc etc....

U obzir dolazi izrada kompletnih sklopova, pojedinih dijelova po opisu/skice, sam znaš što Ti treba....

Kao npr, ljepše je skinuti neku figuricu, ili pak skenirati samog sebe te izraditi svoje poprsje, glavu....??????

Ne obaziri se samo na 3d print, nego na mehatroniku (3d CAD, elektronika, programiranje sklopova, izrada kompletnih elektronskih modula etc et)....

Nemoj zadržavati ideju za sebe, nemoj misliti da je glupa ili luda (takve su mi najdraža, prvo rješavam takve (ne)moguče).....

Podijeli ideju, ili pak se okreni amerima, pa se sramoti i puzi kao gnjida pred lopovima i ubojicama....

MyPrototips

• Gost
Odg: Što tebaš? Dodatak
« Odgovori #1 u: Ožujak 13, 2015, 04:14:18 poslijepodne »
Ovako....

Radim tri extrudera, za zelenu, plavu i crvenu nit.....

Naravno, kontroler odvojen, ali se spaja omjesto prvog ekstrudera.....

Mala kutijica, gdje si podesiš boju, npr smešu (a imač crvenu, zelenu i plavu), sa displayima, gmbičima, svjetlečim diodama kako če ispati boja....

Neče 100% kako želiš, ali, otprilike....

Malo eksperimenata, pa imaš samo tri bije, a dobiješ gotovo sve one niti boje koje prodaju....

Eto, to su dva projekta na koje prelazim, pa koliko interesenata, taj če imati prednost....

Ne brini za ijenu, svi me znaj da radim za potrošni materijal, bez obveza, čak paljem urešaj bez po pouzečem, prije da se plati...

Ako si zadovoljan, nagradi me....

morski_pas

• Gost
Odg: Što tebaš?
« Odgovori #2 u: Ožujak 18, 2015, 12:46:36 poslijepodne »
poštovani ,
drago mi je da je i kod nas otvorena tema 3D pisača ,evo ja sam se odlučio da složim jedan PRUSA I3 rework mislio sam naručiti komplet isprintanih djelova ali sam u zadnji čas našao kod mene edukacionu radionicu koji imaju 3D printer pa su mi to oni odradili ,još mi treba stići elektronika i neki sitni dijelovi pa krećem u sklapanje ,do sada sam sklopio Y os,međutim kako gledam da me to sve skupa što manje dođe naletio sam na problem vertikalnog nosača odnosno Z osi koji je od aluminija što se ovdje kod nas malo teže može izvesti a naruđba izvana je po meni dosta skupa ,palo mi je napamet  :)da bi možda bilo dobro i tu os napraviti kao i ovu Y sa navojnom šipkom ,e tu leži mali problem trebalo bi iskonstruirati u 3D za printanje nosače u što se do sada nisam upuštao pa evo dali bi netko ovdje bio voljan tu malo pripomoći  ;)
za sada toliko stavit ću i slike do sada urađenog
LP Marijan

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #3 u: Ožujak 18, 2015, 04:26:40 poslijepodne »
poštovani ,
drago mi je da je i kod nas otvorena tema 3D pisača ,evo ja sam se odlučio da složim jedan PRUSA I3 rework mislio sam naručiti komplet isprintanih djelova ali sam u zadnji čas našao kod mene edukacionu radionicu koji imaju 3D printer pa su mi to oni odradili ,još mi treba stići elektronika i neki sitni dijelovi pa krećem u sklapanje ,do sada sam sklopio Y os,međutim kako gledam da me to sve skupa što manje dođe naletio sam na problem vertikalnog nosača odnosno Z osi koji je od aluminija što se ovdje kod nas malo teže može izvesti a naruđba izvana je po meni dosta skupa ,palo mi je napamet  :)da bi možda bilo dobro i tu os napraviti kao i ovu Y sa navojnom šipkom ,e tu leži mali problem trebalo bi iskonstruirati u 3D za printanje nosače u što se do sada nisam upuštao pa evo dali bi netko ovdje bio voljan tu malo pripomoći  ;)
za sada toliko stavit ću i slike do sada urađenog
LP Marijan

Imam ja jedan okvir i radnu plohu od fiberglasa, uradio mi je to zadovoljan klijent....

Međutim, ovo sa navojnim mi se čini lijepi izazov, jer imam Prusu kompletnu, pa mogu crtati i raditi dijelove pa odmah i uspoređivati....

Trajalo bi par dana duže, ali originalna ideja, pa se netko sjeti još nečega, pa nastahe HR printer (jer Prusa je inače prezime)....

Flag Counter

morski_pas

• Gost
« Odgovori #4 u: Ožujak 18, 2015, 06:03:35 poslijepodne »
hvala na brzom odgovoru   :D ,super da ima još entuzijasta  8), ja sam inače iz Rijeke a mogu poslati otprilike kako sam to zamislio sa navojnim šipkama  mada mi je padalo napamet i ono sa alu kvadratnim cijevima ,ma svašta meni pada napamet  šaljem na PM moj broj moba pa se možemo čut
LP Marijan

morski_pas

• Gost
« Odgovori #5 u: Ožujak 19, 2015, 02:15:39 prijepodne »
ovo je gruba skica kako bi to trebalo biti znači od dva elementa složiti jedan ,ovo je prikaz gornjeg Z nosača

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #6 u: Ožujak 19, 2015, 06:48:16 prijepodne »
hvala na brzom odgovoru   :D ,super da ima još entuzijasta  8), ja sam inače iz Rijeke a mogu poslati otprilike kako sam to zamislio sa navojnim šipkama  mada mi je padalo napamet i ono sa alu kvadratnim cijevima ,ma svašta meni pada napamet  šaljem na PM moj broj moba pa se možemo čut
LP Marijan

Da, ima raznih verzija....

Netko od forumaša je napravio prusu od alu profila (ne znam sada gdje je slika), sasvim solidno....

Može se od svega i svačega (ja sam čak vezao žicom pojedine djelove ako je što puklo prije negoli sam napravio veeeeeliku zalihu svačega), ovisi samo koliko je kome hitno, za što misli korisiti, koliko ima znanja i strpljivosti raditi nešto 'na slijepo' tj iz glave....

Ali, tu je čar, napraviti nešto što nitko nema....

Offline mihatomi

• Global Moderator
  • Full Member
  • Spol: Muški
« Odgovori #7 u: Ožujak 19, 2015, 10:38:55 poslijepodne »
Još sam u izradi male pruse I3 pa se onda polako prebacujem na svoju verziju Taz 4- radim samo vikendom tako da ide sporo ali ide. Alu profili su: prusa 30x30 a Taz 40x40mm.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2015, 10:45:56 poslijepodne od Tomislav Mihalić »

morski_pas

• Gost
« Odgovori #8 u: Ožujak 20, 2015, 03:35:22 prijepodne »
Super Tomislave ,daj nam malo kalkulaciju troška za profile i koje si stl elemente koristio ja sam taj profil našao ali je dosta skup metar oko 120 kuna

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #9 u: Ožujak 20, 2015, 06:16:23 prijepodne »
Super Tomislave ,daj nam malo kalkulaciju troška za profile i koje si stl elemente koristio ja sam taj profil našao ali je dosta skup metar oko 120 kuna

Da, eto, Tomislav je pročitaj moj post na Tvoj, jer znam da sam vidio od 'jednog' forumaša da je napravio Prusu sa ALU profilima....

A tu su potrebne zaista male modifikacije nosača, original se zašarafe na okvir, a na originalne se samo docrta (doprinta) dio koji ide u utor...

A veoma je rastezljiva, tj može se prerađivati veoma brzo, dimenzije, namjena.....

Eto, samo ideja, rezultat vidljiv, u funkcionalnost nema sumnje...

Mene takođe zanima cijena po metru, iako ne bi trebalo biti skupo, jer se danas jako mnogo izrađuje iz profila....
« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2015, 06:19:39 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline mihatomi

• Global Moderator
  • Full Member
  • Spol: Muški
« Odgovori #10 u: Ožujak 20, 2015, 07:43:09 prijepodne »
Cijenu ALU profila ne znam jer sam ih dobio (sva sreca). Obavezno  ih rezite pod 90 kod nekoga tko ima  tracnu pilu koja ima cisti rez u omogucava lakse povezivanje kuteva. Iako sam malu prusu rucno rezao velike profile za Taz  morao sam popravlheti nakon rezanja sa reznom plocom (kutna strojna) stoga ili narucite izrezano ili dajte nekome tko ima alat. 

« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2015, 07:47:53 prijepodne od Tomislav Mihalić »

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #11 u: Ožujak 20, 2015, 12:15:11 poslijepodne »
Cijenu ALU profila ne znam jer sam ih dobio (sva sreca). Obavezno  ih rezite pod 90 kod nekoga tko ima  tracnu pilu koja ima cisti rez u omogucava lakse povezivanje kuteva. Iako sam malu prusu rucno rezao velike profile za Taz  morao sam popravlheti nakon rezanja sa reznom plocom (kutna strojna) stoga ili narucite izrezano ili dajte nekome tko ima alat. 

NE trebam, no tražio sam po net-u, telefonirao, ništa od potrebnog...

Čak u susjednom mjestu firma se zove ALU stolarija, niti oni ništa, osim da naprave prozore, a nemaju pojma o profilima....

Pa ajmo u največu trgovinu na svijetu:

http://www.ebay.com/itm/KINETIK-Systemprofil-30x30-Nut-6-Profilsystem-Aluminiumprofil-Profil-Alu-/181687775608?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item2a4d6f7178

1000mm za takve namjene (printeri, CNC etc) cca 7eur....

Ne vjerujem da je moguče jeftinije, osim ako se ide nekud na otpad, pa ako je netko razbio nešto veče, pa se može nešto upotrijebiti....

Nadam se da če si i drugi dati truda, te malo bez obzira da ne trebaš, minutu-dve, usput upisati ALU profil, mošda naletiš pa pomogneš forumašu u nevolji.....

Poslah post, pa ajde njuškalo, iako je istekao, evo, nazovi čovjeka, možda još ima čega....

http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-metala/aluminijski-profili-izadu-cnc-stroja-cnc-graverke-itd-oglas-10033998
« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2015, 12:17:55 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

morski_pas

• Gost
« Odgovori #12 u: Ožujak 20, 2015, 01:26:21 poslijepodne »
ja volim sve pojednostaviti ,u razgovoru sa Goranom meštrom od 3D printera   :),došao sam do zaključka da bi možda bilo dobro isprobati izradu okvira od materijala koji je dostupniji i jeftiniji evo u prilogu je jedna brzopotezno razmišljanje o takvoj konstrukciji od ALU kvadratnih cijevi i mogućeg izgleda spojnica sa nosačima za isprint u 3D ,naravno rukom izrađena skica je samo smjernica kako bi to moglo izgledati  8) ,možda nešto slično postoji ali nisam na to naletio ,vaše opaske o konstrukciji su dobrodošle
LP Marijan

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #13 u: Ožujak 20, 2015, 02:32:52 poslijepodne »
Odlično!!!!!!!!

Jer, alu običana kvadratna cijev je dostupnija i sigurno puno jeftinija od profila....

Dio za otraga (pojačanje za Z), onaj najmanji dio je ok, takvog imam i ja na svojoj....

Skoro sam počeo pisati da možeš sa kutnicima  pospajati i napraviti okvir, no tada mo proletjelo da bi trebalo više dijelova plastike (npr, ugao gore na Z, trebao bi naprijed originalan, otraga pak kako si nacrtao)....

I to je jednostavno, no, ajmo se igrati, pa napraviti jedan dio (tj dva, ogledalno ista, lijevi i desni) i to da u plastiku sa donje strane uguraš cijev, pa zatim gornju cijev, pa na na cijev sa desne strane isti plastični simetrični dio, pa ponovo cijev prema dolje, pa plastiku za nosač steppera, pa donju cijev, pa plastiku koja če spojiti o okvir....

Tako imaš četiri plastična komada, na koje idu osovine, stepperi, vretena i ostalo, bez ijednog vijka....

Napravi se plastika ca 0.2-0.5 manjeg promjera od cijevi, pa je to jaka konstrukcija....

Eventualno probušiš pa staviš vijak (ja namjerno ne bih, pustio bih je u prazno 24 sata, brzinom da se sve trese, da vidim kada če se što rasklimati i/ili raspasti)....

Ili pak dio u koji ide cijev, ostaviti prorez 2mm, sa okomitim dodatkom kroz koji staviš vijak m4-5, tako da lako staviš cijev pa poslije samo stegneš.....

Inače, dobra Ti je ideja, ali Te molim, daj skicu crnim flomasterom, ovo sam prilično povečavao da 'dešifriram' što piše....

Več imaš mapu u mojoj '!RepRap' a Tvoja se zove '!Marijan' (da, uskličnici su tu, je inače mapu prikazuje abecednim, a ako stavim uskličnik, to mi je pri vrhu, vidi par slika mog foldera....)....

Da li možda več sada znaš promjer cijevi?

Ako češ za tu soluciju, trebat če slika okomito u nju (da se vide vanjsko i unutarnje zaobljenje ako ih bude), vanjska i unutarnja dimenzija (da se dobije debljina stijenke)...

K8200 i večina mašina koriste cca 25x25x2, što je sasvim dovoljno jako za te namjene (i prejako)

« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2015, 02:37:24 poslijepodne od goran (MyPrototips) »

morski_pas

• Gost
« Odgovori #14 u: Ožujak 20, 2015, 02:53:54 poslijepodne »
he he u brzini dok mi misli neislape ja ufatio crvenu kemijsku  :o opaska je na mjestu  ;) , alu profil imam kad dođem doma izmjerim pa šaljem dimenzije ,inače kupljen u bauhausu mada ga ima i drugdje
al smo se raspisali ovih dana he he  ;D

Flag Counter