Autor Tema: Sve o raznim filamentima  (Posjeta: 1235 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lev

• Jr. Member
  • **
Sve o raznim filamentima
« u: Svibanj 26, 2017, 08:42:47 prijepodne »
S obzirom da sam ovdje nasao slabo informacija o raznim filamentima, mislio sam da otvorim ovaj topic pa da se svi raspisu koje filamente su koristili, na kojim temperaturama i koliko su zadovoljni. Mogao bi i admin u sticky staviti ako bude koristan topic. Ja cu evo prvi, sve je isprobavano na P3steel, s kineskim E3d v6 sa grijanim hotbedom naspricanim dm-ovim lakom za kosu. I samo da napomenem da ovo nije reklama za nikoga nego smatram da bi moglo biti korisno:

Devil Design PLA - razne boje:
215 hotend, bed 60 stupnjeva - prosječan

Na temperaturama ispod 215 (do 195) print ispada puno bolje, ali se slojevi ne lijepe dobro jedan na drugi pa se već kod manje sile razdvoje.

BQ PLA plavi:
190-195 hotend, bed 60 - dobar

Printa se ok, slojevi se dobro drže i čini mi se da se na suncu manje deformirao od Devil designa (ostao mi avion na suncu pa se sav popigao :) )

3D jake PLA - srebrni:
Tek mi je jucer stigao, malo se samo poigrao pa cu napisati kakav mi je za sada ,ako se sta promjeni, budem nadopunio.
200 hotend, bed 60 - jako dobar

Zanemarivo skuplji od gornja dva (DD 160 kn, BQ 21 €, 3Djake €), bio sam skeptican prema njemu, slabo je poznat, mislio da možda uvoze nešto kinesko pa prodaju ali za sada se pokazao jako dobar. Slojevi se dobro drže i puno manje se primjete nego kod ostalih filamenata, sad neznam dal je stvar kvalitete ili boje.

3D jake PETG - crni:
Stigao mi uzorak toga uz narudžbu pa isao probati
230 hotend, 75 bed  - sve niže od ovih temperatura i slabo se primao za podlogu.

Printa se ok, premda ga nisam jos isprobao kako spada jer mi se na pola printa upalio ventilator na najjače i prouzročio thermal runaway pa je sve stalo (PID tuning sam radio na 200C pa vjerojatno zbog toga, morat cu ponoviti).

Znam da je sve ovo općenito i razlikuje se od printera do printera ali moglo bi poći kao nekakve smjernice od kuda krenuti.

Offline hrast

• Full Member
  • Printer: Samogradnja Delta 3d (Marlin FW)
Odg: Sve o raznim filamentima
« Odgovori #1 u: Svibanj 26, 2017, 10:48:27 prijepodne »
Stime da temu treba uzeti s rezervom.

Naime, nisu svi  printeri isti. Neki imaju grijanu komoru, neki nisu dobro temepraturno iskalibrirani, razni promjeri dizni, neki printaju na lak, drugi na kapton, treći na..... itd. itd.
Sve to može bitno  utjecati na konačan rezultat.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
« Odgovori #2 u: Svibanj 26, 2017, 10:37:31 poslijepodne »
Devil Design ABS- crni:
Filament koji koristim 99% vremena. Kvaliteta je konstantna i nikada nisam imao problema s njim.
222 C na svim E3D V6-icama bez obzira na to o kojem se printeru radi. 225 C ukoliko se koristi Vulcano sa većom diznom (npr. 0,8mm). Bed na 90 C pa na više. Za prijanjanje naravno ABS s acetonom.

Offline Elerion

• Aktivni clanovi
  • *
  • Printer: HE3D K200 delta
« Odgovori #3 u: Svibanj 27, 2017, 10:54:19 prijepodne »
Evo i mojih iskustava s raznim filamentima s domaćeg tržišta.
Printao sam sa E3D Chimera (V6), metalni bowden extruder, sapnica 0,4mm. Slojevi printa za test su mi bili 0,16mm, finalni isprinti 0,08mm.

Devil Design PLA - crni:
Dvije sam od tri kupljene kile ovog smeća vratio trgovcu. Kila koju sam otvorio, danas se izvrsno ponaša kao vezica za sadnice u vrtu, ali za printanje definitivno nije.
Idealna temperatura mu je bila na 217, međutim s njim sam imao toliko problema da ga više ne želim ni u blizini printera.
Slojevi slabo prianjaju, stalno začepljuje sapnicu, par slojeva underextruda, pa onda par slojeva radi relativno dobro. Morao sam podići temperaturu na preko 230 da dobijem zadovoljavajuće rezultate i spriječim probleme. Svejedno, svaki drugi-treći isprint mi je bio za bacit, a oni što su se isprintali, izgledaju jadno.
Moje vrijeme je previše vrijedno da bi ga nadalje ikad više koristio.

Devil Design HIPS - prirodan:
Ohrabren početnim oduševljenjem brandom ovog poljskog proizvođača, otvorio sam rolu HIPS-a.
Koristio sam ga za support strukture i na opće iznenađenje, ponaša se odlično. Nije osjetljiv na promjenu temperature, pa print izgleda jednako dobro u njenom širokom rasponu.  Cik-Cak struktura se otapa u limonenu za manje od 8 sati.
Postavke su slične kao za ABS. Printao sam na 245c s heat bed-om na 100.  Nije radio probleme u periodu čekanja dok je drugi extruder printao. (Da preveniram oozing, temeraturu sam mu spuštao na 240.) Vrlo solidan i lijep filament.

Velleman Elastic - prirodan:
Wow, wow... i opet wow.
Printa se bolno sporo (15-30 mm/s) , prokleto je skup i osjetljiv na vlagu, ali kvaliteta završnog proizvoda opravdava svaku kunu i svaki sat čekanja. Postavke za ovaj filament su slične onima za PLA (210-220°c) heat bed 90-100°c. Lijepi se izvrsno i na tanak sloj ljepila za papir, ali se pri hlađenju skuplja slično kao ABS, pa ed trenba držati na visokoj temperaturi. Extruder mora biti vrlo direktan jer mu je dovoljan gap od 3-4mm da se savine i prestane extrudati. (Moj bowden je modificiran tako da teflonska cjevčica dolazi na 0,5mm do zupčanika, pa mi ovaj filament ne radi probleme tipične za elastične filamente.)
Ne otapa se u acetonu, ali zato se s njim može lako polirati. u 2 minute ispoliran print izgleda doslovno profesionalno. Gumast i mekan na dodir, gotovo nesalomljiv, nakon kratkog poliranja bez vidljivih printanih slojeva... Jednostavno fenomenalan filament.

Reprap Austria PLA - prirodan:
Vrlo solidan filament. Izvrsno se i bez problema printa na 205°c. Treba ga malo podekstrudati (90%), ali isprint izgleda kao sedef školjke i popularan je kod ženskog dijela familije.

Reprap Austria ABS - prirodan:
Izvrstan. Uz standardnu pažnju na temperature (237°c/100°c) i prianjanja na podlogu (Acetonska juhica) kao kod svakog ABS-a. Testiran na 48+satnom isprintu bez felera.

Reprap Austria ABS - crni:
Izvrstan kao i njegov brat prirodne boje. Kad želim da mi nešto izgleda elegantno i čvrsto, uzimam ovaj filament.
Nažalost razočarao me zbog lošeg namatanja na špulu. U više navrata se se zahaklao i prestao extrudati. Za cca 200 kn po špuli, to se ne bi smjelo događati. Interesantno prirodni ABS istog proizvođača nije pokazivao taj problem.
« Zadnja izmjena: Lipanj 11, 2017, 10:43:29 poslijepodne od Elerion »

Offline dj3dprint

• Aktivni clanovi
  • *
  • Printer: xyzprinting da vinci jr 1.0 pro
« Odgovori #4 u: Svibanj 28, 2017, 09:48:35 poslijepodne »
Pozdrav
imam xyzprintingov davinci jr 1.0 pro koji ima zatvorenu komoru i nema grijanu podlogu. Dosad sam iskušao filamente devil design i colorfabb. devil design printam s temp dizne od 215 celziusa a kvalitet printa je prosječan. Colorfabov filament sam printao uz temp dizne od 200C i vrlo dobar print.

Offline rmba

• Member
  • *
  • Spol: Muški
  • Printer: Wanhao Duplicator i3
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2017, 02:57:14 poslijepodne »
Dali temperatura ekstrudera ovisi o  brzini  printanja....npr. da dobijem dobar  print  sa  PLA   temperatura mi treba biti oko  210 stupnjeva, debljina sloja 0,1mm i brzina ispisa 40-60mm/s . Ako bi povećao brzinu  printanja dali bi trebo povećiati i temperaturu za  koji stupanj  ili povećati debljinu sloja...ili  to nema veze? ::)

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
« Odgovori #6 u: Kolovoz 21, 2017, 09:28:09 poslijepodne »
Da, temperatura ovisi o brzini printanja i obratno.

Offline SoXy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #7 u: Kolovoz 22, 2017, 07:46:52 prijepodne »
... i svaka kombinacija printer/ekstruder/filament/brzina/layer ima svoj "sweet spot", gdje se najljepše printa. Isti se doznaje pukim pokušavanjem, u što si već zagrizao, vidim ;)

Sent from my iPad using Tapatalk

Offline rmba

• Member
  • *
« Odgovori #8 u: Kolovoz 23, 2017, 07:29:17 prijepodne »
da, jesam i mogu reći da je baš interesantno:) .Danas  stiže prva kila Devil Disigna,  pa ću  krenuti sa eksperimatiranjem:).  Npr. u Cura-i  imam postavljenu brzinu ispisa za  PLA  na 50mm/s,  i promjenim  ju na 70mm/s, a vrijeme printa se ne mjenja. Skužio sam da debljina sloja dosta utječe na vrijeme ali  utječe i  na kvalitetu ispisa. Sa kojim postavkama bi se trebalo  igrati kako bi  dobio veću brzinu a istu kvalitetu?   ;D

Offline SoXy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 u: Kolovoz 23, 2017, 08:18:18 prijepodne »
Ako si pod Advanced postavio brzine za infill/inner shell/outer shell/top-bottom speed, onda promjenom print speeda na Basic tabu nisi napravio ništa :-)

Offline SoXy

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #10 u: Kolovoz 23, 2017, 08:21:29 prijepodne »
Mozes povećati travel speed, mozes smanjiti shell thickness s tri na dva layera, smanjit fill density, smanjit top/bottom thickness, printat bez rafta... ima opcija

Offline rmba

• Member
  • *
« Odgovori #11 u: Kolovoz 23, 2017, 09:32:34 prijepodne »
Ako si pod Advanced postavio brzine za infill/inner shell/outer shell/top-bottom speed, onda promjenom print speeda na Basic tabu nisi napravio ništa :-)

aaa.....u tom grmu leži zec...mislim da je u tome kvaka..tnx

Flag Counter