Autor Tema: Planiranje printa - početničko pitanje  (Posjeta: 665 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline filip

• Aktivni clanovi
  • *
Planiranje printa - početničko pitanje
« u: Ožujak 15, 2017, 10:55:45 poslijepodne »
Pozdrav!

Evo ovako, jedno skroz početnićko pitanje, a vezano je uz konstrukciju CAD modela, tj. uz izradu "printabilnog" modela. Stavljam sliku za primjer, žena me prije par godina tražila da joj napravim nešto s čime će umakati kekse u čaj, a da ne namače prste  ;D Ne budi lijen, strojar, izradio CAD model krana za kekse "Cookiecrane" (copyright). Pa ako netko ima volje, da mi na ovom primjeru malo pokuša pomoći na što bi sve trebalo paziti, ovaj model sam stavio jer vjerujem da ja jako daleko od idealnog za printanje (ne obazirite se na nebuloze u "konstrukciji", ovo je bilo više kao "črčkanje" po papiru, nabadanje dimenzija i odokativna metoda te malo prisjećanja nekih naredbi):

Kotur i vitlo nisu problem, ali ono što meni na pravu upada je ovo:

1. postolje gdje stoji šalica ne valja. Čitavo ima 2 mm debelu stijenku tako da praktički visi na rubovima i tu bi trebalo previše supporta.
2. stup krana ima uži presjek prema vrhu, a i ova "ojačanja" čine puno praznog prostora pa bi se konstantno, u svakom sloju, jedan mali dio printao "u zraku". OK, to je moguće, tim više što printer ima manju debljinu sloja koju može printati, ali koliko je to moguće u praksi (ista debljina stjenke) bez da se dešavaju čuda sa printom?

Dakle, zanima me problematika izrade modela, tj. neke cake na koje treba paziti da model bude što jednostavniji za printanje.

BTW, primijetio sam da dosta ljudi ovdje traži gotove .STL fileove, pa ako imate kakvih ideja koje vam treba pretočiti u model - meni bi trebalo vježbe u CAD software-ima jer ih dugo nisam konkretno koristio pa se slobodno javite. Ne obećajem ništa, ne mogu garantirati koliko ću imati slobodnog vremena (pogotovo za kompliciranije modele, tu će mi trebati još dosta vremena da s vratim u formu).

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
Odg: Planiranje printa - početničko pitanje
« Odgovori #1 u: Ožujak 15, 2017, 11:23:11 poslijepodne »
Uf, tu imaš malo više grešaka.

Sam koncept je malo pogrešan-vruća šalica dira plastiku? To bi prošlo samo s ABS-am, a on ti nije baš siguran da dolazi u doticaj s hranom i pićem.

Što se tiče printa, prošlo bi ti ako razdvojiš na više dijelova i malo poradiš na tornju.

Offline filip

• Aktivni clanovi
  • *
« Odgovori #2 u: Ožujak 16, 2017, 12:09:58 prijepodne »
Ma kažem, nije ovo ništa što će ići u print, ovo je čisto bilo črčkanje po SW-u, a jasno je i meni da je jako loš potencijal za printanje. Zato sam ga i stavio kao primjer, jer ima dosta loših rješenja, pa se lakše vide neka pravila koja se kod modeliranja moraju poštivati. Ovo konkretno ima 0% ozbiljnog rada, tako da se ne treba bazirati uopće na to što je na slici, nego na greške koje kod modeliranja treba izbjegavati.

Oko jedne se slažemo, toranj je loš. Što se tiče samog postolja, tu me zanima slijedeće - kada se rade takvi predmeti, dakle kako god ga se okrene, puno modela "visi" u zraku. OK, ovdje bi bilo moguće  postolje printati naopako, tako da jedini dio gdje treba potpora bude ovaj dio gdje je šalica, a ne čitava ljuska odozdo. Ali što kada je čitav model problematičan? Da li se gleda samo koja strana treba manje potpore za printanje "u zraku" ili još nešto faktora dolazi u obzir?

Još jednom da napomenem, nemojte se obazirati na konkretan predmet na slici, jer je on nebitan i ništa što planiram printati. Bitne su pogreške na njemu, tj. nekakva zlatna pravila koja bi se trebala poštivati prilikom modeliranja prije printa.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2017, 12:04:48 prijepodne »
E, vidiš, upravo tu i jest problem- sve je specifično i ovisi od slučaja do slučaja.

Flag Counter

Flag Counter