Autor Tema: FreeBURN-1  (Posjeta: 2639 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
FreeBURN-1
« u: Veljača 05, 2017, 09:54:15 poslijepodne »
Već dugo vremena želim posjedovati laserski rezač, no odbijale su me cijene gotovih proizvoda.
Međutim, pred koji mjesec sam otkrio na ebay.co.uk cjenovno prihvatljive cijevi i napajanja za njih. To mi je automatski dalo zeleno svjetlo za početak izrade. Odlučio sam se za 60W cijevi napajanje te sam kao bazu odabrao FreeBURN-1: http://openbuilds.org/builds/openbuilds-freeburn-1-v-slot-co2-laser-60-100w.1001/

Dizajn nije najnoviji, a nije ni najbolje razrađen (upute su manjkave i općenito slabo složene) ali je jeftin i ono što me posebno veseli-složen je u SketchUp-u. :)

Ja sam odlučio otići na još socijalniju varijantu pa sam sve konstrukcijske V-slotove zamijenio sa T-slotovima.  Oni su naručeni iz Slovenije, od tvrtke Hypex.

V-slotove koji mi trebaju sam naručio iz V-slot Europe-stavljam slike čim stignu.

Offline BuBizgb

• Full Member
Odg: FreeBURN-1
« Odgovori #1 u: Veljača 08, 2017, 10:12:25 poslijepodne »
Odlicno ... svaka cast ... i sretno! :D
Gledam i ja lasere ... jos nisam siguran ... al vjerojatn cu ici za pocetak na najjeftiniju 40W kinesku varijantu!

Koju elektroniku mislis koristiti?
Koja ce biti radna povrsina?
Tko je proizvodjac laserske cijevi?
Radit ces odmah air assist?
Koju tekucinu ces koristi za hladjenje i s cim ces ju hladit?
Hoce li Z os biti motorizirana?
Koja zrcala i lecu ces koristit!?

Ima jos dosta pitanja ... al ovo je dosta za pocetak! :D
Sve dokumentiraj ... tko zna ... mozda se i ja upustim u tak nesto! :)

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #2 u: Veljača 08, 2017, 10:26:19 poslijepodne »
40W je jako slabo.

Koristiti ću Arduino Uno i GRBL shield.
Radnu površinu ne znam jer nije specificirana, ali minimalno je 85*85 cm.
Ne znam tko je proizvođač-još nisam naručio.
Da, planiram koristiti zračnu pumpu. Uzet ću malo jaču pumpu za zrak za akvarij.
Koristiti ću običnu destiliranu vodu-planiram staviti jedan 240 mm radijator od PC vodenog hlađenja i neku kinesku pumpu.
Ne, Z os neće biti motorizirana.
Nisam još odabrao zrcala i leću.

Sve ću popratiti. V-slotovi i neke stvari za frame su već poslane.

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #3 u: Veljača 09, 2017, 01:34:24 poslijepodne »
Znam da je slabo! A kolko citam nije to ni 40W nego 30-35W! :)
Meni za pocetak za igranje i ucenje ce biti dosta ... za graviranje i rezanje pleksija do 5mm i balza i spera do 3mm ...kasnije cu se odluciti hocu li ici na nesto ozbiljnije.
Vidio sam sta ljudi rade sa tim strojem i cini mi se ok za moje potrebe ... osim sto je jako mala radna povrsina.

Iz tvog posta sam shvatio da si vec uzeo cijev?! Za "Reci" sam cuo najbolje preporuke i komentare!
Nemam iskustva s tim vodenim hladjenjem ... hoce li stvarno hladiti il ce samo odrzavati temperaturu.
Kazu da je ovaj ok, a onaj 3000 koji se isporucje s nekim strojevima da nis ne hladi --> http://www.lightobject.com/CW5000-800W-Water-chiller-for-CO2-laser-machine-AC110V-60Hz-P823.aspx
Koji software planiras koristiti?!

Flag Counter

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #4 u: Veljača 09, 2017, 09:21:24 poslijepodne »
Uf, malo si zeznuo.
40W neće moći ni prismrditi 5 mm plexiju. 5 mm špera da, ali plexi ne. Bit će dobro ako budeš mogao i 3mm plexi rezati s njime.

Ne, nisam ju uzeo-napisao sam-nisam ju još naručio. Reci je super, ali meni se ne bacaju pare. Cijeli stroj će biti ispod 1000€.
Po onome što sam vidio, ekipa masovno rabi ovo-u najgorem slučaju ću staviti radijator od auta i riješen problem. :)

Firmware će biti GRBL, a host SW će biti Gcode sender.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
  • Printer: Shunhokey Prusa i3
« Odgovori #5 u: Veljača 09, 2017, 10:28:02 poslijepodne »
Ovaj GCode sender? https://github.com/winder/Universal-G-Code-Sender

Ja trazim neki free program za slanje gcode-a na CNC. Probao sam bCNC ali mi cesto prekine izvršavanje.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #6 u: Veljača 09, 2017, 11:16:30 poslijepodne »
Da, baš taj. :)

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #7 u: Veljača 10, 2017, 09:26:34 prijepodne »
Uf, malo si zeznuo.
40W neće moći ni prismrditi 5 mm plexiju. 5 mm špera da, ali plexi ne. Bit će dobro ako budeš mogao i 3mm plexi rezati s njime.

Ne, nisam ju uzeo-napisao sam-nisam ju još naručio. Reci je super, ali meni se ne bacaju pare. Cijeli stroj će biti ispod 1000€.
Po onome što sam vidio, ekipa masovno rabi ovo-u najgorem slučaju ću staviti radijator od auta i riješen problem. :)

Firmware će biti GRBL, a host SW će biti Gcode sender.

Vidio sam i citao da rezu! :) ... nije ni tolko bitno ... za hobi i za ucenje ce valjda posluszit koju godinu! :)

S tim SW ces moc podesavat brzinu, snagu, sta reze, sta gravira, redosljed sta prvo radi, layere ili za te stvari ide poseban SW?!

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #8 u: Veljača 10, 2017, 07:40:02 poslijepodne »
50W umire na 8mm plexiju. 6 još i ide, ali jako sporo. Kako si mislio sa slabijim (i to pretpostavljam da misliš na onaj kineski K40) rezati 5 mm plexi?

Ne, ide slično kao kod 3D printera-treba ti "slicer" da ti napravi gcode. Za to koristim SketchUcam-plugin za SketchUp. :)

Offline triolatice

• Jr. Member
  • **
  • Spol: Muški
  • Future is 3D
  • Printer: TrioLATICE 3D- u fazi izrade
« Odgovori #9 u: Veljača 11, 2017, 10:39:26 prijepodne »
Ja sam odlučio otići na još socijalniju varijantu pa sam sve konstrukcijske V-slotove zamijenio sa T-slotovima.  Oni su naručeni iz Slovenije, od tvrtke Hypex.

Možeš li malo navesti cijenu sa specifikacijom dimenzija za profile uključujući i neku poštarinu ako se posevno plača. I sam nešto bi trebao kupiti , a kod Slovenaca nisam opazio da negdje piše i cijena na njihovim web stranicama.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #10 u: Veljača 11, 2017, 12:19:54 poslijepodne »
Hypex ima webshop, ali samo i isključivo za tvrtke. Fizičke osobe moraju slati upit za ponudu.

Evo cijene profila i dostave za obje narudžbe.

Hypex (T-slot):

OpenBuilds Europe (V-slot, 5€ popusta za lajk na FB):

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #11 u: Veljača 12, 2017, 07:00:32 poslijepodne »
50W umire na 8mm plexiju. 6 još i ide, ali jako sporo. Kako si mislio sa slabijim (i to pretpostavljam da misliš na onaj kineski K40) rezati 5 mm plexi?

Ne, ide slično kao kod 3D printera-treba ti "slicer" da ti napravi gcode. Za to koristim SketchUcam-plugin za SketchUp. :)

Ma bubno sam 5mm cca :D ...nebitno ... al kazem vidio sam na par mjesta da ljudi rezu :P

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #12 u: Veljača 12, 2017, 08:03:27 poslijepodne »
A ono, mozda su i uspjeli, ali ja bih ih pitao za postavke. Laseru je namjena da radi brzo i da ne mora 3 puta prolaziti po istom komadu da bi ga razrezao.

Npr. kod lasera je 200 mm/s spora brzina. Sto vise usporis, to je rizik za gresku prilikom rezanja veci. Vise prolaza da ne spominjem. Drvo se zapali, plexi deformira i dobije crtice po sebi. To mozes vidjeti na tim slikama sto si stavio.

Nije fora kad vidis laser od 130 000 kn kako fula 0,5 mm u drugom prolazu i kako mu treba pola sata da rijesi 10x15 cm komad 12 mm debelog plexija.

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #13 u: Veljača 12, 2017, 08:32:41 poslijepodne »
A ono, mozda su i uspjeli, ali ja bih ih pitao za postavke. Laseru je namjena da radi brzo i da ne mora 3 puta prolaziti po istom komadu da bi ga razrezao.

Npr. kod lasera je 200 mm/s spora brzina. Sto vise usporis, to je rizik za gresku prilikom rezanja veci. Vise prolaza da ne spominjem. Drvo se zapali, plexi deformira i dobije crtice po sebi. To mozes vidjeti na tim slikama sto si stavio.

Nije fora kad vidis laser od 130 000 kn kako fula 0,5 mm u drugom prolazu i kako mu treba pola sata da rijesi 10x15 cm komad 12 mm debelog plexija.

Sve to stoji, ovo je igracka od 500tinjak eura ...brijem da ce posluzit za gust i hobi :) ...dosta smo ti spamali po temi :) .

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #14 u: Veljača 12, 2017, 09:49:40 poslijepodne »
Pa moj je igračka od 800-tinjak eura. :D

Flag Counter