Autor Tema: Ultimaker 3  (Posjeta: 2118 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
Ultimaker 3
« u: Listopad 18, 2016, 10:44:23 poslijepodne »
Već i ptice na grani znaju da je Ultimaker predstavio novu seriju svojih popularnih FDM 3D printera. Da Vas čujem-što mislite o njemu? :)

Offline Kepolas

• Aktivni clanovi
  • *
  • Spol: Muški
    • Arca Somni
  • Printer: Ultimaker 2, Ultimaker 2, BCN3D Sigma
Odg: Ultimaker 3
« Odgovori #1 u: Listopad 19, 2016, 08:23:26 prijepodne »
Imam sad posla oko nekog izvješća pa budem kasnio a osim toga sam kronično bolestan zadnjih dana, neka gripa me pokosila. Ali imam mišljenje koje bih htio izraziti. Tako da većeras ili sutra se budem raspisao kao bedast.

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2016, 08:24:27 prijepodne »
Cini mi se da ne vrijedi 3000€ ... kolko sam skuzio sa dual glavom je jos skuplji?!
Form2 se moze dobiti za te novce, ovisi ko sta treba?!
Taj PVA za support izgleda dobro na videu, u praksi neznam bas!?
Kamera, WiFi, USB, bed leveling sve super featuri :) ... ali opet ... za tu cijenu ... tesko,
vidjet cemo, al mislim da ce se ok prodavati ....

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
  • Printer: Shunhokey Prusa i3
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2016, 09:16:29 prijepodne »
Super im je ovaj sistem izmjenjivih hotenda (ili print core-a kako se to sad zove).

I Tom je izbacio video.

Flag Counter

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2016, 09:48:44 prijepodne »
Ajde da i ja kazem koju nisam se dugo prikljucivao i niti jednu raspravu ...

Meni osobno Ultimaker lijep stroj i predivno radi ali mislim da je ipak malo precjenjen no kad stigne narudjba od nekoliko ljudi kojima radim razne modele mjesecno 1-2 modela od svakog uvijek se dodje do pitanja kako bi bilo kad bi oni kupili neki stroj ali da on bude metak. Bez ulaganja vise, bez odrzavanja bez ovog bez onog da kuha dorucak, kavu i usisa stan moja preporuka uvijek je Ultimaker. Naravno odgovor je uvijek ma da gledao sam to ali to je skupo pun kufer i tristo i ne isplati mi se za onokoliko koliko meni treba modela. Naravno uvijek ostanem kod toga da mu preporucujem taj stroj jer znam da nece dati tolike novce za to za 2-3 ispisa mjesecno a ja cu imati zadovoljnog kupca :)

Suma sumarum: Ultimaker odlican stroj i odlicna cijena za nas male smrtnike koji zbog toga ipak mozemo ubiti koju kunu za ispis ;)

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #5 u: Listopad 19, 2016, 09:16:20 poslijepodne »
Ultimaker 3 nije printer za kućne korisnike,već za profesionalce i Ultimaker ga upravo tako i promovira.

3600€ s porezom je cijena za 3-ku standard (dual se ne nadoplaćuje) u Njemačkoj. Kod nas će cijena biti slična, znači pričamo o 28 -29 000 kn. Zortrax je 23 - 24 000 kn tako da to nikako ne može biti previše. Uzmite u obzir da Ultimaker 2+ serija i dalje ostaje u ponudi.

Ono što je po meni minus jest da ne nudi zatvorenu komoru (možda se odluče na add-on kit kao što nudi i Zortrax) te da ne nudi komoru za filament što je sada postalo hit. A mogli su dati i malo veći ekran te možda čak i touchscreen.

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
    • DKS Media
« Odgovori #6 u: Listopad 20, 2016, 12:22:50 prijepodne »
Ultimaker 3 nije printer za kućne korisnike,već za profesionalce i Ultimaker ga upravo tako i promovira.

3600€ s porezom je cijena za 3-ku standard (dual se ne nadoplaćuje) u Njemačkoj. Kod nas će cijena biti slična, znači pričamo o 28 -29 000 kn. Zortrax je 23 - 24 000 kn tako da to nikako ne može biti previše. Uzmite u obzir da Ultimaker 2+ serija i dalje ostaje u ponudi.

Ono što je po meni minus jest da ne nudi zatvorenu komoru (možda se odluče na add-on kit kao što nudi i Zortrax) te da ne nudi komoru za filament što je sada postalo hit. A mogli su dati i malo veći ekran te možda čak i touchscreen.
Kolega citaj izmedju redova ;)

Offline BuBizgb

• Full Member
« Odgovori #7 u: Listopad 20, 2016, 09:20:15 prijepodne »
Zortrax M200 je s PDV-om 17.750kn ... al mislim da se moze dobiti i bolja cijena(-10ak %) ...

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #8 u: Listopad 20, 2016, 12:23:43 poslijepodne »
Ok, nisam znao da je spusteno. Bas gledam cijenu na Zortrax webu i vidim da je to ako se uzme 6+ spula filamenta.

I opet je ok jer je to u cjenovnom rangu Ultimakera 2+.

Ja i dalje stojim kod ovoga sto sam napisao. Ako se onaj srot od Makerbota mogao prodavati po toj cijeni, onda su Ultimakerova kvaliteta i mogucnosti vrijedni tog novca. Druga je sada stvar sto bi nama pasalo da je njegova cijena 1000€.

Offline Kepolas

• Aktivni clanovi
  • *
    • Arca Somni
« Odgovori #9 u: Listopad 20, 2016, 05:47:49 poslijepodne »
Daklem,

Uvijek sam bio za Ultimaker i to mi je prvi printer i uvijek sam zagovarao takav printer. S obzirom na to da je Ultimaker firma nekakav sinonim za kvalitetan print pretpostavit ćemo da će i ova treća inačica razvaljivati kad je u pitanju kvaliteta ispisa i pouzdanost i mislim da mu tu nema premca, a da ne spominjem brutalno dobar dizajn stroj izgleda jako jako dobro.

Sve druge pogodnosti su već navedene tako da nema smisla da sve ponavljam što mu je dobro i što mu je plus. Nego bi samo naveo par sitnice koje mi nikako ne sjedaju.
Nije mi jasno zašto kompanija koja je krenula sa open source i koja se tako jako hvali da je to što je (i to je točno) upravo zbog zajednice i zbog ljudi oko njih, na forumu pogotovo, ovim potezom vidno zatvara taj segment svog načina poslovanja. Ovo što se nudi sada sa ovim UM3 je potpuno zatvoren eko sustav unutar ultimakera. Mogu oni reć šta hoće da se može koristiti kilo koji filament i da su otvoreni (tako je zortrax otvoren) kada imaš taj novi "printing core" na kojem se nalazi hotend sa sapnicom i sve modificirano pazi sad PREMA MATERIJALU koji se koristi. Daklem, za biti će posebni core segmenti koji se mogu lako zamijeniti (što je jebeno dobar sistem) ali prema materijalu koji želiš koristiti. Nisu ništa rekli šta je sa sapnicama, ali čini mi se da će se prema svakom CORE segmentu moć mijenjat i sapnice. Šta mislite koliko će taj printing core za recimo ABS koštati - kao i UM3 - ko svetog petra kajgana. Sad to ovako gledano ne predstavlja problem kupit ćemo ABS core i printat XY marku ABS-a, međutim Ultimaker ABS dolazi sa spoolom koja na sebi ima čip....pa printer prepozna materijal, prepozna i koji core koristiš i u CURI ti se automatski postave postavke za najbolje printanje tog materijala, ludilo jel tako, ali samo za UM ABS. Njihov filament košta ipak malo skuplje čak i od colorFabb materijala (nije puno za 3-4 eura, ali je skuplji). Daklem za najkvalitetniji print koji UM3 može ponuditi kupi printing core za svaki materijal koji misliš koristiti i po mogučnosti kupi njihov filament. Jako jako closed sistem. Nekako bježe prema Makerbotu (što nije dobro) i najviše prema Apple sistemu (što nikako nije dobro).

Čini mi se da su izgubili dušu.

I to što sad kao proffesional segmen, ma molim te. Svi se sad busaju u to jer su skužili da obični puk ne može dati toliko para za printer da bi imao u svom domu pa pojačavaju cjenovni rang jer kao profesionalni segment targetiraju koji to može platiti. I tu je upravo paradoks. Jer obični konsumer ne želi printer gdje on mora znat sto stvari da bi printer radio, već upravo ovo što UM3 nudi, flawless no brain performance. Kupiš materijal ubaciš core koji ide s tim materijalom slicer podešen samo ubaciš model.. stisneš print i sve radi. A ne zajebavat se sa postavkama u sliceru i mjenjanjem svega i svačeg na printeru. Ali to je rezervirano za "profesionalce" one koji ionako jedini SADA kupuju ove desktop printere koji nisu deklarirani kao PRO segment u desktop segmentu, jer ljudi prepoznaju tehnologiju i treba im za ured u dizajnu arhitekturi elektronici i sl. WTF? Daklem, ne razumijem... Umjesto raditi na tome da su printeri jednostavniji i jeftiniji, oni slažu jednostavnije (ujedno i kompleksnije) printere za jako veliku cijenu.

Definitivno da je cijena UM3 otprilike kao UM2+ s time da dobiješ po core od svakog materijala koji Ultimaker nudi i da im je filament u rangu colorFabb filamenta barem cjenovno...nebih ni riječi rekao za taj njihov novi sustav. Ovako cijena je paprena, paprene će biti i za taj printing core (negdje pročitao 160ak EURA za jedan core). Pa računaj, a onda za godinu dana izdaju UM3+ gdje će upgrade koštati kako su krenuli 1000 eur.

My two cents...

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #10 u: Listopad 20, 2016, 09:18:44 poslijepodne »
Krivo si shvatio-nema posebnih coreova za pojedini materijal. Imaš samo univerzalne.

Offline Kepolas

• Aktivni clanovi
  • *
    • Arca Somni
« Odgovori #11 u: Listopad 21, 2016, 10:45:51 prijepodne »

Al istina kaže nozzle per material...ako se mogu sapnice mijenjati neovisno o printing core...onda valjda okej.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #12 u: Listopad 21, 2016, 11:44:34 prijepodne »
Jedan core na jednu spulu/materijal. To su mislili. :)

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
  • Printer: Shunhokey Prusa i3
« Odgovori #13 u: Listopad 21, 2016, 12:01:16 poslijepodne »
Krivo si shvatio-nema posebnih coreova za pojedini materijal. Imaš samo univerzalne.
U video-u kaze da je geometrija cora (nozzla) prilagođena određenom materiju da bi se postigao što bolji kvalitet ispisa i da kada ubacis core, Cura automatski skontao o kojem core-u je rijec. Isto je i za materijal, stavis spool, Cura skonta koji je materijal.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #14 u: Listopad 21, 2016, 08:59:43 poslijepodne »
Ne, nije tako. Nema poseban core za pojedini materijal, već ih imaju za konstrukcijske materijale i support materijale.

Evo o čemu se radi: https://ultimaker.com/en/products/ultimaker-3-print-cores

Print core AA 0.4: Nylon, PLA, ABS, CPE
Print core BB 0.4: PVA

Znači, ako hoćeš printati standardne konstrukcijske materijale, onda koristiš AA core, a ako hoćeš support, onda BB.
Ako hoćeš dva konstrukcijska materijala, onda ti treba dva AA corea.

Vjerujem da će CC biti stainless za karbon i peek.

Malo mi je glupo što su samo naveli vrste materijala koje oni imaju jer coreovi sigurno podržavaju i druge.