Autor Tema: Problem s heated bedom (mk3) i z senzorom (npn)  (Posjeta: 837 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline erbpri

• Jr. Member
  • **
  • Printer: Prusa i3
Problem s heated bedom (mk3) i z senzorom (npn)
« u: Rujan 18, 2016, 07:23:19 poslijepodne »
Imao sam remont na prusi i3 (zamjenio svinut heated bed i stavio veci nozzle). Pri tome sam i micao Z senzor. Sada je problem što i dalje mislim da nisam uspio nivelirat heated bed - koliko god šrafam (po dijagonalama), svaki put su brojevi ko na lutriji. Ako i jednu dijagonalu naštimam, nema šanse da dobim drugu na iste brojeve. Bed je zašrafan M3 šrafima i 8mm oprugama. G29 komanda provjerava četiri tocke, x40y40, x170y40, x170y170, x40y170. Dodatno, ova prva točka x40y40 uvijek vraća vrijednost koju definiram sa naredbom M851 Z---. Jel to normalno? Meni nema smisla, pa zato pitam :)

I dodatni problem je printanje - izgleda da je nozzle previsoko. Je li moguće da sam senzor prenisko montirao pa "prerano" okida i ne želi više spustiti nozzle? Jer koji god offset ja definiram s M851 print uvijek kao da počne na istoj visini, a kako je naizgled previsoko, filament se počne "rolati" ispod nozzle-a i ne lijepi se za bed.

Oprostite na eseju ali htio sam čim više informacija dati. Printam abs-om, zamjenio filament jer sam sumnjao na filament prije nego je ispalo da je nozzle previsoko.

Znači, trebao bih pomoć s nekim savjetima kako dobit bed u ravninu, da li je normalno da prva točka ima offset koji je definiran M851 komandom i da li sam u pravu da je senzor "prenisko" montiran.

Postupak koji koristim za podešavanje offseta:
G28
M18 ugasim steppere, podesim s presavinutim papirom visinu nozzle-a
M17 upalim steppere
G1 Z30
G30
M851 Z- dam offset koji G30 vrati
M500

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
Odg: Problem s heated bedom (mk3) i z senzorom (npn)
« Odgovori #1 u: Rujan 18, 2016, 07:45:05 poslijepodne »
Koji firmware koristiš i dali si podešavao offset u samom firmwareu prije flashanja?

Offline erbpri

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2016, 07:55:53 poslijepodne »
Koristim marlin, i ne nisam podešavao offset u firmware-u.

Firmware ima ove vrijednosti kao "default":

// these are the offsets to the probe relative to the extruder tip (Hotend - Probe)
  #define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0
  #define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 21
  #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0 //M851 Z-"..." to change and save with M500.

BTW radio sam po uputama od francuza, ovo je FW koji isporučuju: https://data.emotion-tech.com/ftp/Prusa_I3_Rework_et_Ordbot/Logiciels/Firmwares/Prusa_i3_Rework_rev1.5/Marlin_Prusa_i3_Rework_1.5.zip

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2016, 10:06:10 poslijepodne »
Probaj napraviti po ovim uputama:

Offline erbpri

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 u: Rujan 22, 2016, 01:42:37 poslijepodne »
Mislim da je problem da Z senzor jos uvijek okida previsoko, a kak marlin defaultno ne pusta nozzle ispod 0, zato nozzle stoji previsoko. Kak mi se nije dalo seliti na windowse, instaliral sam Curu na linuxu i ne vidim one start i end gcode blokove, pa nisam mogao reci da koristi auto bed level na pocetku printa G29. Rucno sam podesil Z offset koji je zadovoljavajuci, ali sada ne koristim senzor pa stvar funkcionira :)

Mozda promjenim z_min_pos u -1 ili -2 pa ce valjda biti ok visina nozzle-a. Jer mi se neda vise igrati sa visinom senzora :D