Autor Tema: 3d printer by Matija  (Posjeta: 14647 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Matija

• Member
  • *
3d printer by Matija
« u: Ožujak 01, 2015, 06:24:29 poslijepodne »
Pozdrav ekipa,
Slučajno naletio na ovaj forum, pa ajd da se pridružim .
Dolazim iz okolice Varaždina. Bavim se aviomodelarstvom, izradio sam vlastit CNC 50x100cm, htio bi i 3d printer.
Eto kako izgleda.
Površine će biti 40x40x40 cm. Za početak budem stavio samo jednu grijaču ploču , a ako bude potrebe mogu stavit 4 komada...
eto slika.
Ako već radim , neka bude velik :)
Vjerojatno budem tokom rada trebao neke savjete.
evo slika

Offline Matija

• Member
  • *
Odg: 3d printer by Matija
« Odgovori #1 u: Ožujak 01, 2015, 06:31:54 poslijepodne »
Proučavanjem različitih načina izvedbe konstrukcije odlučio sam da izradim s dvije pomične osi i podlogom koja se spušta tako da objekt koji se printa stoji na miru.
3 stupa mi se ne sviđaju jer je teško uštimat sva 3 motora za svaku os. Cilj je bio da svaka os ima svoj motor.
Vodilice su lageri koji se kreću po inox četvrtastoj šipki. Razmišljao sam i o okruglim 8mm vodilicama , al navodno nisu neke kvalitete ..

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
« Odgovori #2 u: Ožujak 01, 2015, 08:09:53 poslijepodne »
Nice, drago mi je da si nam se pridružio. Ne sumnjam da ćeš dobiti svu moguću pomoć u koliko je budeš trebao. Javljaj nam update jedva čekam da vidim daljnji tijek ...

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 6030X koristeći Tapatalk

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #3 u: Ožujak 01, 2015, 08:43:13 poslijepodne »
Proučavanjem različitih načina izvedbe konstrukcije odlučio sam da izradim s dvije pomične osi i podlogom koja se spušta tako da objekt koji se printa stoji na miru.
3 stupa mi se ne sviđaju jer je teško uštimat sva 3 motora za svaku os. Cilj je bio da svaka os ima svoj motor.
Vodilice su lageri koji se kreću po inox četvrtastoj šipki. Razmišljao sam i o okruglim 8mm vodilicama , al navodno nisu neke kvalitete ..

Savršeno su kvalitetne, samo se ne sviđaju onima koji prodaju skupe, jer 8mmx1.25 1m=6kn....

A matice pak radim ja, 99.9% bez backlash, a oni ih prodaju po 500 i više kn....

Motori se veoma lako uštimaju, jedino je roblem ako jedan od dva (mendel, prusa) ili tri preskoči samo jedan korak, tabla več visi....

Ja radim isključivo sa jednim vratilom po Z, bez obzira na model

Flag Counter

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #4 u: Ožujak 01, 2015, 09:17:19 poslijepodne »
Ja cu stavit 2 motora po Z osi pa šta bude.. Za početak budem stavio navojnu šipku 12mm, 2 mm po okretaju, a matice sam napravio od one bijele industrijske plastike.

Radiš matice ? od čeg ???
Imam jedno duplo navojno vreteno 14mm promjera , korak 6mm a nemam maticu.. bi to mogao napravit ?

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #5 u: Ožujak 02, 2015, 05:53:45 prijepodne »
Ja cu stavit 2 motora po Z osi pa šta bude.. Za početak budem stavio navojnu šipku 12mm, 2 mm po okretaju, a matice sam napravio od one bijele industrijske plastike.

Radiš matice ? od čeg ???
Imam jedno duplo navojno vreteno 14mm promjera , korak 6mm a nemam maticu.. bi to mogao napravit ?

Motori moraju biti 100% identični....

Radije se potrudi, stavi jedan motor, umjesto drugo napravi nosač jeđaja umjesto motora, te poveži sa remenom....

Tako se 100% točno okrenu obje osovine....

Najradije koristim 6x1mm, sve se lakše računa, naravno, ako koristiš samo za Z da nosi extruder (moja je natrpana sa bšilicama, glodalicama, skoro i laserima, pa ču tu malo jaču, ili pak čeličnu)....

Ako si me malo prepratio po forumu i na fb (vidi potpis ispod svakog posta, tamo klikni, nači češ hrpetinu iz mog labosa), mogao si zaključiti da se bavim inovacijama...

I to za nas, najobičnije ljude, sa tankim novčanicima (moj je imlpodirao te je tu šuljina i raznina da se ne vidi dno), pa koristi 90% toga što svatko ima kod kuče, ili u prvoj trgovini, za malo kuna...

Matica, kučište, sa dvije matice, samopodešavajuče, nema šanse niti 0.01mm backlash (osim ako je šipka stvarno totalno nepravilna, a to je gotovo nemoguče), a ako se koristi za CNC sa večim opterečenjem, tada oko 0.1mm...

1m navojne 5-8kn, matice u lipama....

Jedino je trik u kučištu, koje sam radio par mjeseci a svoju CNC, ali tada drugim materijalima, jer se još nisam bavio 3d printanjem...

Mogu izraditi, moje cijene su praktički nabavna vrijednost, jer me raduje da netko koristi moj trud, da sam omogao etc etc...

Pa ako želiš, mogu Ti uskočiti sa maticom (šike imaš u željezari), mogu Ti izraditi nosač za drugu osovinu etc...

Ako si zainteresiran, dogovorimo, jer če mi trebati podatci i slike da znam mjere isl....

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #6 u: Ožujak 02, 2015, 05:57:35 poslijepodne »
Vidim da si puno aktivan na forumu koliko sam letimično prošao.
Što se tiće Z osi na printeru, malo će mi biti teže spojit preko remena i remenica jer nisam to upočetku predvidio. Al budem svakako probao nešto smislit tako da imam jedan motor.

Za matice se budemo još čuli ako ništa ne smislim... To mi je za jedan drugi projekt -> 1m trapezno duplo navojno vreteno 14mm širine 6mm korak...
a nemam maticu nit ju nemam nigdje  kupit ..

Offline kbelcar

• Full Member
  • Spol: Muški
« Odgovori #7 u: Ožujak 02, 2015, 06:30:33 poslijepodne »
Prijatelju, dobrodosao
Vidim radi se na masini :-)
LP, Chris

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #8 u: Ožujak 02, 2015, 09:02:40 poslijepodne »
Hvala prijatelju ,
Evo , radi se lagano :)

Pranja

• Gost
« Odgovori #9 u: Ožujak 02, 2015, 09:55:15 poslijepodne »
Matija, samo ti stavi dva motora za Z os-to je tehnički puno bolje riješenje.

Motori su ti manje opterećeni te možeš imati veću brzinu na Z osi, a tu ti je i mogućnost individualnog podešavanja nagiba gdje možeš (kada motori nisu aktivni) lagano zakrenuti šipku i podesiti nagib u odnosu na printbed.

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #10 u: Ožujak 03, 2015, 06:02:36 prijepodne »
Matija, samo ti stavi dva motora za Z os-to je tehnički puno bolje riješenje.

Motori su ti manje opterećeni te možeš imati veću brzinu na Z osi, a tu ti je i mogućnost individualnog podešavanja nagiba gdje možeš (kada motori nisu aktivni) lagano zakrenuti šipku i podesiti nagib u odnosu na printbed.

Ma o tome se može voditi saborska rasprava, jer obje verzije imaju prednosti i nedostatke....

Za nagib koristim beskontaktne senzore, može i preko 10mm nagib...

Sa dva motora, može pak se staviti na oba kraja cekas žica a rezanje stiroora, pa režeš stiro u svim nagibima (skoro 3d)....

Ako se radi sa jednim, pa su roblemi sa prvim slojem (Z rekidač lošije kvalitete, pa zaustavi nekad na 0.1, nekad na ploči, nekad na 0.3, to su ogromne razlike), pa se tokom printanja može lakše 'popraviti' kada treba gore-dole vrtjeti samo jednu os, jer je teško dvije sinhronizirano ručno postaviti....

A motori uopšte nisu optereeni, daače, mogu oni puno jače....

Za Z je dovoljan od 0.3A, onaj mali iz nekog skenera, printera etc...

Samo iznosim svoju praksu, lijepo je puno toga znati, pa iskombinirati nešto treče, jer sam shvatio da je Matija majstor, čim je napravio CNC (tako sam i ja počeo), da je entuzijast....

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #11 u: Ožujak 03, 2015, 08:36:44 prijepodne »
Motori budu identični tako da mislim da nebi trebalo biti problema s 2 motora na Z osi. Osim toga ako preskoči step na bilo kojem motoru tokom rada bez obzira na izvedbu, print neće biti dobar.. tako da nesmije preskakat.
Eto da ne otvaram novu temu, da pokažem ovdje svoj CNC .

Z os sam naknadno još ojačao još jednom vodilicom tako da je sad to to .
Eto već režem dvije godine s njim i jako sam zadovoljan takvom izvedbom. I nije bio preskup s obzirom na materijale kojim je bio građen

MyPrototips

• Gost
« Odgovori #12 u: Ožujak 03, 2015, 08:52:00 prijepodne »
Ma odlično!!!!

Najljepši su rađeni po svome....

Jednom ču i ja staviti slike svog CNC....

Ali, nije nimalo lijep....

No, poslužio je svrsi i to jako puno....

Ne znam da li su ugrađeni dijelovi prešli 1000kn, jer sam stavljao što sam imao...

No, uskoro CNC sa 5 osi i polu-robotskom rukom....
« Zadnja izmjena: Ožujak 03, 2015, 09:03:13 prijepodne od goran (MyPrototips) »

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #13 u: Ožujak 29, 2016, 11:56:30 poslijepodne »
Pozz ekipa, dugo me nije bilo na forumu, bavio sam se nekm drugim stvarima. Počeo sam raditi dalje na printeru , sad je pred završetkom pa ću trebati pomoć oko SW, da ne gnjavim samo pojedince. :)  mehaniku sam riješio , evo par slika

Offline Matija

• Member
  • *
« Odgovori #14 u: Ožujak 30, 2016, 12:04:42 prijepodne »
Cilj je zatvorit to staklom ili plexijem da ne dolazi prašina