Autor Tema: mkCNC - Small printed CNC  (Posjeta: 4085 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
  • Printer: Shunhokey Prusa i3
mkCNC - Small printed CNC
« u: Travanj 23, 2016, 10:43:13 poslijepodne »
Pozdrav,

Htio bih da predstavim svoj zadnji projekat, mali CNC stroj prvenstveno namijenjen za izradu PCB plocica (mada ce se koristiti i za obradu drveta po potrebi). Stroj sam dizajnirao od nule sa ciljem da bude sto jeftiniji za izradu. Imao sam dijelove iz par starih ink jet printera koje sam iskoristio. Trenutno koristim relativno slabe nema17 0.4A motore, koje ću ako bude potrebe kasnije zamijeniti jačim verzijama. Kao spindle ću da koristim dremel sa kineskim flex shaft nastavkom (runout mu nije najbolji ali za testiranja će posluziti pa ako bude potrebe kupit ću orginal dremel flex shaft). Za pokretanje X i Y ose koristim GT2 remen, a za Z osu ću da koristim M6 navojnu šipku. Za elektroniku koristim GRBL (GRBL shield + arduino uno + GRBL firmware). Kao napojnu koristim ATX PSU sa starog računara. Radni prostor će mu biti otprilike 22x30cm.

Ovo je prvi projekat koji sam čitav dizajnirao u Solidworks-u i oduševljen sam mogućnostima. Kroz sklapanje virtuelnog modela uočio sam mnoge probleme i prije nego sam isprintao i jedan dio. U procesu dizajna sam se trudio da pravim dijelove tako da se mogu printati bez ili sa što manje potpore. Zato sam recimo Y carrage (zeleni dio) podijelio na dva dijela za print, koje onda spojim šarafima. Također prilikom printanja vodim računa o orijentaciji layera da bi dobio što jače dijelove.

Svi plastični dijelovi su printai sa PLA plastikom, 20% infil.

Stroj je još u fazi izrade, ostalo mi je da dovršim dizajn Z ose i da isprintam potrebne dijelove.

Na dnu ću postaviti snimak testnog iscrtavanja PCB pločice. Ako i sa spindlom bude preciznost na tom nivou, mislim da će pločice biti super.

Solidworks assembly:

Dvije slike trenutne verzije:

Proba iscrtavanja PCB plocice

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
  • Printer: Blackwolf L
Odg: mkCNC - Small printed CNC
« Odgovori #1 u: Travanj 23, 2016, 11:14:52 poslijepodne »
Odlicno, svaka cast. :)

Offline Ivan Gloc

• Johnny
  • Administrator
  • Hero Member
  • Spol: Muški
    • DKS Media
« Odgovori #2 u: Travanj 24, 2016, 11:07:08 prijepodne »
Ovo je za svaku pohvalu. Odlicno

Using Tapatalk

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #3 u: Svibanj 06, 2016, 09:31:41 prijepodne »
Evo i Z ose. Iako sam napravio anti-backlash maticu, zbog fleksibilnog spoja između osovine motora i navojni šipke, imam poprilican backlash. Da bih to riješio narucio sam ležaveje da skroz fiksiram navojnu sipku.

Flag Counter

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #4 u: Svibanj 06, 2016, 12:11:33 poslijepodne »
Zgodno, sviđa mi se. :D

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 u: Svibanj 18, 2016, 10:56:23 poslijepodne »
Evo i prvi probni rez. Sve je bilo dobro do slova S, kada je borer puko. Koristio sam mali 1mm CNC borer (ne znam imaju li neko specijano ime).
Z osa je poprilicno klimava, jer jos uvijek cekam lezajeve da dođu. Manje-više ću čitavu Z osu morati ponovo dizajnirati.

Rezultat:

Offline Coffee

• Aktivni clanovi
  • *
  • Printer: CTC 3D
« Odgovori #6 u: Svibanj 19, 2016, 08:27:51 prijepodne »
Ako koristiš borer ili svrdlo te dužine ono ti može služiti za bušenje rupa na PCB pločicama. Iako je i za to malo predugačko al ne smeta previše.
Ako pak želiš gravirati u drvetu onda bi ti preporučio pravo glodalo koje je kraće i drugačije brušeno. Imaš ih raznih izvedbi s jednim dva ili više pera (oštrica), konusni s oštrim ili tupim (odrezanim) vrhom, s zaobljenim vrhom i sl.
Za samo graviranje se obično koriste razne izvedbe konusnih glodala jer ti rez ispada uredniji.
Ne znam koji si software koristio za graviranje ali mi se čini da kod promjene x/y osi dugo stoji na mjestu, odnosno da ima prespori pomak u odnosu na ravnu liniju. Nema onaj kontinuirani pomak. Možda ti je problem u postavkama brzina i akceleracije.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #7 u: Svibanj 19, 2016, 09:16:56 prijepodne »
Koristio sam glodalo a ne borer za rezanje. Mislim da je najveci problem sto je Z osa klimava pa je bilo vibracija i uvijanja. Vrlo je vjerovatno da je problem i brzina kojom se vrti, jer sam kao spindle koristio dremel tool (sa flex shaft), koji sam stavio na najvecu brzinu. Tu definitivno trebam jos eksperimentisati i skontati najbolje postavke. Narucio sam i vece glodalo pa cemo vidjeti.

Program koji sam koristio je web-based Easel od Inventables-a, jednostavan je za pocetak.

Krajnji cilj mi je da pravim PCB plocice, i eventualno neke dijelove od drveta i pleksiglasa, sumnjam da ce moci ista tvrđe.

Offline Slicer

• Administrator
  • Hero Member
« Odgovori #8 u: Svibanj 19, 2016, 11:20:51 prijepodne »
I ovo je već super. :)

Možda bi trebao koristiti mekše drvo-neku šperploču ili lesonit?

Offline triolatice

• Jr. Member
  • **
  • Future is 3D
  • Printer: TrioLATICE 3D- u fazi izrade
« Odgovori #9 u: Svibanj 24, 2016, 06:30:42 poslijepodne »
Koristio sam glodalo a ne borer za rezanje. Mislim da je najveci problem sto je Z osa klimava pa je bilo vibracija i uvijanja.
Da definitivno je problem u klimavoj Z osi , vidi se kod pomaka po y osi.

Citat:

Vrlo je vjerovatno da je problem i brzina kojom se vrti, jer sam kao spindle koristio dremel tool (sa flex shaft), koji sam stavio na najvecu brzinu. Tu definitivno trebam jos eksperimentisati i skontati najbolje postavke. Narucio sam i vece glodalo pa cemo vidjeti.

Pa nije toliko problematična brzina. U aplikaciji koju si koristio podesi opcije "Cut setingss" . Feed Rate " podesi na 200, a "Depth per pass" na max 0.5 mm.

Citat:

Program koji sam koristio je web-based Easel od Inventables-a, jednostavan je za pocetak.
Idealan za početnika. Možda koristiš i driver za direktno upravljanje preko browsera ? Podsjetio si mme na njga pa sam napravio malog zeca .

Citat:
Krajnji cilj mi je da pravim PCB plocice, i eventualno neke dijelove od drveta i pleksiglasa, sumnjam da ce moci ista tvrđe.
Neznam kojom tehnikom se misliš služiti kod izrade PCP-a, ali u pravilu može.

Dali će moći nešto tvrđe , hoće, ali za to treba imati i potrebna glodala. Što se tiće pločica , može iako nisi naveo detalje koju tehniku tu misliš koristiti.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #10 u: Svibanj 24, 2016, 07:46:23 poslijepodne »
Pa nije toliko problematična brzina. U aplikaciji koju si koristio podesi opcije "Cut setingss" . Feed Rate " podesi na 200, a "Depth per pass" na max 0.5 mm.
Tu sam onda malo pretjerao jer je kod mene feed rate bio 400 a cini mi se da je depth per pass bilo na 1mm.

Neznam kojom tehnikom se misliš služiti kod izrade PCP-a, ali u pravilu može.

Dali će moći nešto tvrđe , hoće, ali za to treba imati i potrebna glodala. Što se tiće pločica , može iako nisi naveo detalje koju tehniku tu misliš koristiti.
Nacrtam plocicu, exportujem gerber, sa programom FlatCAM kreiram GCode i saljem na CNC. Ima li još neki nacin, bitno drugaciji od ovog?

Offline triolatice

• Jr. Member
  • **
  • Future is 3D
  • Printer: TrioLATICE 3D- u fazi izrade
« Odgovori #11 u: Svibanj 24, 2016, 08:36:29 poslijepodne »

Tu sam onda malo pretjerao jer je kod mene feed rate bio 400 a cini mi se da je depth per pass bilo na 1mm.
Moraš računati da je to ipak CNC od plastike. Snaga špindle možda max 100 W, a pri tome je bitno i koje je glodalo upotrebljeno.
Citat:
Nacrtam plocicu, exportujem gerber, sa programom FlatCAM kreiram GCode i saljem na CNC. Ima li još neki nacin, bitno drugaciji od ovog?
Naravno da postoje i drugi načini. Predpostavio sam da upravo misliš na taj način. Budući da sam toeksperimentirao , znam o čemu se radi. Imao sam nekih problema koje do danas nisam rješio.
« Zadnja izmjena: Svibanj 24, 2016, 08:40:56 poslijepodne od triolatice »

Offline darkoford

• Member
  • *
« Odgovori #12 u: Svibanj 25, 2016, 11:53:23 poslijepodne »
Lijep projekt!
Ne mogu skužiti kakav ti je prihvat za glodalo. Možda je u njemu uzrok pucanja glodala.

Koliko se mi trudili fotopostupak ne budemo nadmašili glodanjem. Dosta sam pločica napravio od mukotrpnog crtanja u ACadu -> Aspiria -> Mach. Ma koliko dobar i brz stroj sve mi je to nekako presporo. Glodalo se brzo zatupi, pločicu je bez vakuma umjetnost dobro učvrstiti (posebno ako se radi dvostrani PCB). Možda je moje mišljenje takvo ali za bušenje rupa je odlična stvar.

Nekako mi praktičnije, brže i bolje izgleda PCB raditi sistemom plotanja a kasnije samo rupe CNC izbušiti.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #13 u: Svibanj 26, 2016, 09:26:09 prijepodne »
Koliko se mi trudili fotopostupak ne budemo nadmašili glodanjem. Dosta sam pločica napravio od mukotrpnog crtanja u ACadu -> Aspiria -> Mach. Ma koliko dobar i brz stroj sve mi je to nekako presporo. Glodalo se brzo zatupi, pločicu je bez vakuma umjetnost dobro učvrstiti (posebno ako se radi dvostrani PCB). Možda je moje mišljenje takvo ali za bušenje rupa je odlična stvar.

Nekako mi praktičnije, brže i bolje izgleda PCB raditi sistemom plotanja a kasnije samo rupe CNC izbušiti.
Problem je sto ja zivim u stanu pa nemam bas uslove da drzim hemikalije i da se zezam sa time. Ni ovaj CNC nije najsretnije rješenje zbog otpada koji proizvodi ali je dobar za ucenje i ulazak u taj svijet. Definitivno kasnije planiram napraviti nesto kao Othermill ili Carvey, tj nesto sa kucistem sto ce mi omoguciti da ga koristim i u stanu bez puno muke.

Offline mersadk

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #14 u: Lipanj 21, 2016, 12:00:54 poslijepodne »
Napokon se projekat pomjerio sa mrtve tacke. Nova Z osa je gotova, puno je stabilnija nego prošla i bolje se ponaša. Mada cu morati kupiti jaci stepper motor za nju, trenutno koristim ovaj od 0.4A i nekad zna da se pati. Ostalo je jos da dodam "sacrificial layer" i izbušim rupe za učvrščivanje materijala koji se reže.

Uzeo sam i novo svrdlo promjera 3mm koje puno više prašta greške. Ispod je video rezanja MDF-a. Max brzina koju sam postigao je 500mm/min uz 1mm rez. Ovo što režem na snimku su podloške za 4 stuba. Prekratko sam ih isprintao pa sam izgubio dosta hoda Z ose. Kada dodam podlogu, probam rezati i PCB da vidim hoce li to funkcionisati.

Što se tice software-a, krenuo sam sa Easel ali me napatio, nisam mogao da importujem SVG file, tako da sam na kraju skinuo Autodesk Fusion 360 (koji je inace besplatan za hobby upotrebu). Program je odlican, integrisan CAD i CAM i zaista ga preporucujem. Podržava export gcode-a za GRBL koji onda kroz bCNC saljem na masinu.

Flag Counter